• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
5 Ekim 2021 Salı 18:17 | Son Güncelleme:

2021 MEB Sözleşmeli öğretmenlik sözlü mülakat yerleri ne zaman açıklanacak? Sözleşmeli öğretmenlik ön başvurular nasıl yapılıyor?

2021 MEB Sözleşmeli öğretmenlik sözlü mülakat yerleri ne zaman açıklanacak" Sözleşmeli öğretmenlik ön başvurular nasıl yapılıyor"

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri için gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) çevrildi. 8 Ekim'de sona erecek sözleşmeli öğretmenlik ön başvuruları için son 3 gün kaldı. Sözlü sınav tercihleri ve ön başvuruları yapacak adayların merak ettiği "Sözleşmeli öğretmenlik ön başvurular nasıl yapılıyor? 2021 MEB Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri ne zaman açıklanacak?" soruların yanıtları haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca alımı gerçekleştirilecek olan 15 bin sözleşmeli öğretmenlik ön başvuruları devam ediyor. 2021 yılı için Sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin başvurular 8 Ekim'de sona erecek. MEB takvimine göre, ön başvuruların ardından adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri ilan edilecek. Peki Sözleşmeli öğretmenlik ön başvurular nasıl yapılıyor? 2021 MEB Sözleşmeli öğretmenlik sözlü mülakat yerleri ne zaman açıklanacak?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, son yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ÖN BAŞVURU VE MÜLAKAT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1.Öğretmen ataması için bekleyen adaylar Milli Eğitim Bakanlığı'nın ön başvuruları duyurması ile harekete geçti. Sözleşmeli öğretmenlik başvuru işlemleri için "ilkatama.meb.gov.tr" adresinden Elektronik Ön Başvuru Formu doldurmak gerekmekte.

2. Ön başvuru sürecinin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilecek; adayların belge sunmak, başvurularını onaylatmak için il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine gitmeleri gerekmeyecek.

3. Adaylar başvuru sistemine e-devlet kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak giriş yapacaklardır.

4. Ön Başvuruya ilişkin kayıtların Ek-4 Takvim'de belirtilen tarihin son günü, gün sonu itibarıyla (Saat 23:59:59) tamamlanması gerekmektedir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

2021 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MÜLAKAT YERLERİ AÇIKLANDI MI, NASIL ÖĞRENİLİR?

MEB 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin sözlü mülakat yerleri henüz açıklanmadı. Açıklandıktan sonra başvuru gerçekleştiren adaylar mülakata girecekleri yerleri "turkiye.gov.tr" adresi üzerinden öğrenebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı atama takviminde yer alan bilgilere göre mülakat yerleri yani sözlü sınav merkezleri 25 Ekim'de erişime açılacak.

Adaylar MEB tarafından yayınlanacak merkezler sonrasında hangi alanda mülakata katılacaklarını öğrenecekler.

Sözlü sınavlar ise 12-27 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacak. Sözlü sınav sonuçlarının da açıklanmasının ardından adayların tercihlerde kullanacakları esas puanları netleşmiş olacak. Daha sonra tercih yapmaya hak kazanan adaylar açık pozisyonlar için görev alacakları okul tercihi yapacaklar. Mülakatlar sonucunda oluşan puana göre öğretmenlerin tercihleri arasında atamaları yapılacak. Atama sonuçları 31 Ocak 2022 tarihinde ilan edilecek. Dolayısıyla şubat ayında öğretmenlerin yeni görev yerlerinde hizmete başlamaları bekleniyor.

SÖZLÜ MÜLAKATLAR NASIL OLACAK?

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dâhil) yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak. Sözlü sınava alınacak adaylar http://www.meb.gov.tr adresinden duyurulacak.

Sözlü sınava alınacak adaylar Sözleşmeli "Öğretmen Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu" üzerinden sözlü sınav komisyonunca değerlendirmeye tabi tutulacak.

Sözlü sınavda adaylar: eğitim bilimleri ve genel kültür; bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek.

Sözlü sınav komisyonunun sekretarya işlemleri, sınav merkezlerinin bulunduğu il millî eğitim müdürlüklerince yürütülecek.

Sözlü sınava katılanların sınav puanları Sözlü Sınav Sonuç Ekranına işlenecek; sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek.

Sözlü sınav sonuçları http://www.meb.gov.tr adresinden duyurulacak.

Doğu Anadolu Gözlemevi'ne kurulacak devasa ayna yola çıktı... 3 bin 170 rakımdaki yerine taşınıyor
Doğu Anadolu Gözlemevi'ne kurulacak devasa ayna yola çıktı... 3 bin 170 rakımdaki yerine taşınıyor

Doğu Anadolu Gözlemevi'ne kurulacak devasa ayna yola çıktı... 3 bin 170 rakımdaki yerine taşınıyor

Salgın sürecinde talep arttı... Türkiye'den 120 ülkeye kozmetik ihracatı
Salgın sürecinde talep arttı... Türkiye'den 120 ülkeye kozmetik ihracatı

Salgın sürecinde talep arttı... Türkiye'den 120 ülkeye kozmetik ihracatı

Selde zarar görmüştü... Ayancık Terminal Köprüsü açılıyor
Selde zarar görmüştü... Ayancık Terminal Köprüsü açılıyor

Selde zarar görmüştü... Ayancık Terminal Köprüsü açılıyor

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı