• $ 6,2336
  • € 6,8843
  • 325.933
  • 105994
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

PKK bağlantılı 11 bin 500 Öğretmen açığa alındı

Milli Eğitim Bakanlığı, terör örgütü PKK bağlantısı gerekçesiyle 11 bin 500 öğretmeni açığa alındı. MEB veya Resmi Gazete’de terör örgütü PKK’ya destek yüzünden ihraç edilen öğretmenlerin listesinin kısa sürede yayımlanması bekleniyor. Valilik'ten yapılan açıklamada sayının artabileceğini ve operasyonun oldukça dikkatli yürütüldüğü belirtildi.

Valilik ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen operasyonlarda toplam 11 bin 500 öğretmen açığa alındı. Bu sayının ise 14 bine ulaşabileceği ve kamudan ihraç edilecekleri de bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Doğu illerimizde bulunan ve terör ile bağ kuran öğretmenlerin olduğunu açıklamıştı. Bu kişiler şu an için kamudaki görevlerine son verildi. İleriye dönük olarak bu öğretmenlerin FETÖ operasyonlarındaki gibi kesin ihraç edilmesi bekleniyor. 

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLER HANGİ KRİTERLERE GÖRE BELİRLENDİ?

İşte başta öğretmenler olmak üzere kamudaki PKK’lı ayıklamasında dikkate alınacak kriterler:

MİT ve emniyet raporlarında ismi geçenler.

Sosyal medya hesaplarında PKK lehine paylaşımlarda bulunup güvenlik güçlerini hedef alanlar.

Sosyal çevre araştırması neticesinde elde edilen veriler.

Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarda teknik takibe takılanlar.

DBP’li belediyelerle birlikte düzenledikleri piknik ve gezi organizasyonlarında çocukların kandırılıp dağa götürülmesine zemin hazırlayanlar.

Terör örgütüne yakın kültür ve gençlik merkezleri ile derneklerde gönüllü olarak çalışanlar.

Okulların ilk açılış haftasında Kandil’in çağrısı doğrultusunda öğrenci ve velilerini dersleri boykot etmeye teşvik edenler.

50 kişinin hayatını kaybettiği 6-7 Ekim Kobani eylemlerine katılanlar.

Öğrencileri de yanlarına alarak PKK bağlantılı gösterilere öncülük edenler.

Polis ile askerin taş ve sopalarla hedef alındığı protesto gösterileri sırasında kameralara yakalanan ya da gözaltına alınıp hakkında tutanak hazırlananlar.

Terör örgütü üyeliğinden hakkında dava açılanlar.

Kurum içi soruşturmalarda müfettişlerin tespitleri doğrultusunda uyarı ve kınama cezası alanlar.

Okulda PKK propagandası yapıp öğrencileri örgütün paravan merkezlerine götürenler.

Öğrenci velilerinin bizzat şikayet ettiği isimler.

‘Leonardo Da Vinci Mesleki Eğitim Programı’ kapsamında seçilen öğrencilerle birlikte Avrupa’daki PKK bürolarını ziyaret edenler.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: SAYI ARTACAK

Valiliklerin koordinesinde yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Başbakan "Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bayramdan sonra okullar açılıyor, Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek. Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi buraya göndereceğiz." demişti.


<p>0</p>

Kapılar açıldı! Suriyeli mülteciler Yunanistan sınırına ilerliyor...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye Mehmetçik için tek yürek oldu

Sınır kapılarına akın ettiler! İşte ilk kareler...