• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
25 Şubat 2021 Perşembe 10:57 | Son Güncelleme:

DİB MBSTS başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM DİB MBSTS başvuruları başladı!

DİB MBSTS başvurusu nasıl yapılır" ÖSYM DİB MBSTS başvuruları başladı!

DİB MBSTS başvuruları dün itibarıyla başladı. 10 Nisan tarihinde yapılacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı için başvurular, ÖSYM'nin resmi sitesinde üzerinden yapılacak. 24 Şubat ve 4 Mart tarihinde alınacak DİB MBSTS başvurusu nasıl yapılır?

DİB MBSTS başvuruları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 10 Nisan tarihinden yapılacak. Sınava katılım sağlayacak olan adaylar, DİB MBSTS 24 Şubat ve 4 Mart tarihinde gerçekleşecek. Sınav için HES kodu alınması gerekli olduğu başvuru kılavuzundan belirtildi. DİB MBSTS başvurusu nasıl yapılır?

DİB MBSTS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava başvurular, 24 Şubat – 04 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

DİB MBSTS BAŞVURUSU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

DİB MBSTS BAŞVURUSU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

DİB MBSTS NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2021-DİB-MBSTS) 10 Nisan 2021 tarihinde uygulanacaktır.

DİB MBSTS NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 23. Maddesi uyarınca görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak, kariyer basamaklarında kriter olarak değerlendirmek ayrıca;

1. Görev (müktesebi olup başka unvanlarda görev yapan personel) veya görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri,

2. Yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler,

3. Hac ve umre hizmetlerinde (Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi olarak görevlendirileceklere yönelik (4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personel dahil) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin 1 inici fıkrasında "Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü

Artvin'de yayla göçleri başladı