• $7,8573
  • €9,4754
  • 457.944
  • 1325.29
12 Kasım 2020 Perşembe 16:50 | Son Güncelleme:

MEB Evde Oyun Var'ı yayınladı! Evde Oyun Var nedir?

MEB Evde Oyun Var'ı yayınladı! Evde Oyun Var nedir"

Evde Oyun Var MEB tarafından hayata geçirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından çocuklar için kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmeleri için Evde Oyun Var kitapçığı yayınlandı. Kitapçığın içerisinde toplamda 50 oyun bulunuyor. Evde Oyun Var nedir?

Evde Oyun Var, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete sunuldu. Haftaya ara tatile girecek olan öğrenciler için hazırlanan Evde Oyun Var'da toplamda 50 tane oyun bulunuyor. Konu hakkında açıklama yapan Bakan Ziya Selçuk, "Çocuklarımız aileleriyle kaliteli ve eğlenceli vakit geçirsin diye Evde Oyun Var'ı hazırladık. Oyunlardan hangisi daha çok oynanacak meraktayım." dedi.

MEB EVDE OYUN VAR NEDİR?

AA'da yer alan habere göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 eğitim öğretim döneminin 16-20 Kasım'da yapılacak ilk ara tatili öncesi Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Ara tatilde de çocuklarımızın yanındayız. Çocuklarımız aileleriyle kaliteli ve eğlenceli vakit geçirsin diye 'Evde Oyun Var'ı hazırladık. Oyunlardan hangisi daha çok oynanacak meraktayım." ifadesini kulandı.

Ailelere destek olmak için evlerde oynanabilecek ve aile içi iletişimi güçlendirebilecek nitelikte hazırlanan eğitsel oyunlar, her eve ve her ortama uygun hale getirilebilir özellikler taşıyor.

EVDE OYUN VAR KİTAPÇIĞINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Kataloğun giriş sayfasında yer alan açıklama şu şekilde:

“Çocuğun ilk ve en önemli sosyal çevresi ailesidir. Ailece yapılan nitelikli etkinliklerin, çocukların sosyal ve duyuşsal gelişimleri açısından çok büyük önem taşıdığı biliniyor. Bu nitelikli etkinlikler arasında yer alan oyunlar, çocuklar için eğlenceden çok daha fazlası. Oyunlar, her yaştan bireyin psikolojik iyi oluşu için gerekli. Aile bağlarını ve aile içi iletişimi güçlendirir. Zihinleri dinlendirir, yeniler ve üretkenliği arttırır. Birlikte oyun oynayan aile bireyleri birbirlerine karşı daha destekleyici ve anlayışlı olur. Üstelik aile içinde ortaya çıkan birtakım sorunlar, oyunun gücüyle de aşılabilir. Oyun, evi sıcacık bir yuva haline getirir. Çocuklarını hayata ve geleceğe daha sağlıklı ve sağlam hazırlamak isteyen aile büyükleri, buldukları her fırsatta çocuklarıyla birlikte oyun oynuyor.

COVID-19 salgınıyla birlikte çocuklarımızın evde geçirdiği süre arttı. Bu süreçte çocuklarımız, öğretmenleriyle ve sınıf arkadaşlarıyla çevrimiçi ortamlarda buluşuyor. Bu durum, bir sosyal çevre olarak ailenin sorumluluklarını arttırdı. Arkadaşlarıyla gerçek ortamlarda yeterince sosyalleşemeyen çocukların evde diğer aile bireyleriyle oyun oynayarak bu ihtiyaçlarını karşılamaları, yüz yüze iletişimin devam edebilmesi bakımından daha da önemli hale geldi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz de bu sorumluluğu paylaşmak, ailelerimize destek olmak için evlerde oynanabilecek ve aile içi iletişimi güçlendirebilecek nitelikte eğitsel oyunlar hazırladık. Bu kitapçıkta yer alan oyunlar, her eve ve her ortama uygun hâle getirilebilir. Aile bireylerinin hayal gücü ile değiştirilebilir ve geliştirilebilir. Hazırladığımız oyunlarla, evde geçirilen her anın hem daha eğlenceli hem de daha faydalı olacağını umuyoruz.”

<p>Editör: Duygu Gecü Yüzseven / <a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.c

Altın almak için doğru zaman mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

MSB'den Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli komandolara eğitim

Yeni kısıtlamaların detayları netleşti! İşte madde madde yeni kısıtlamalar