• $7,7223
  • €9,1855
  • 417.572
  • 1530.27
12 Ağustos 2020 Çarşamba 12:42 | Son Güncelleme:

LGS nakil tarihleri 2020: Lise 1. ve 2. nakil başvurusu ne zaman yapılacak?

LGS nakil tarihleri 2020: Lise 1. ve 2. nakil başvurusu ne zaman yapılacak"

LGS sonuçları geçtiğimiz haftalarda açıklanmış ve tercih işlemleri de yapılmıştı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu da MEB'in internet sitesi üzerinden yayınlanmıştı. Geçen yıl iki dönemde yapılan yerleştirmeye esas nakiller bu yıl da iki dönemde gerçekleştirilecek. Birinci yerleştirme sonuçları açıklandı. Lise nakil tarihleri ise 2020 yılı için duyuruldu.

Lise tercihleri 20-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmıştı. Geçen yıl iki dönemde yapıan yerleştirmeye esas nakiller bu yıl da iki dönemde yapılabilecek. LGS 1. ve 2. nakil başvuruları için tarih belli oldu.

LİSE NAKİL TARİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Lise nakil işlemleri LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından başladı. Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları 10-14 Ağustos tarihleri aralığında yapılabilecek. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları ise 17 Ağustos tarihinde açıklanacak.

ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ!

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

2. nakil başvuruları 17 Ağustos ve 21 Ağustos tarihleri aralığında alınacak. Sonuçlar 24 Ağustos’ta erişime açılacak.

24-26 Ağustos tarihleri aralığında boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması işlemi yapılabilecek.

LİSE NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde iki dönemde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu yıl da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek. 

<p>Samsun'daki rezaletin ardından bir haber de Ankara'nın Mamak ilçesinden geldi. Bir kadın, tartışt

Eşini sokak ortasında dövdü

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor