• $8,6655
  • €10,1691
  • 491.921
  • 1407.46
7 Haziran 2021 Pazartesi 01:43 | Son Güncelleme:

LGS yapıldı! Matematik ve Fen zordu

LGS yapıldı! Matematik ve Fen zordu
AA-DHA

1 milyon 200 bin aday ter döktü. 1 milyon 200 bin öğrenci istedikleri liseye girebilmek için dün sınavda ter döktü. Geçen seneye oranla zorlaşan fen bilgisi ve uzun matematik soruları adayları zorladı.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav 973 yurtiçi ve 4 yurtdışı sınav merkezinde, 17 bin 793 okulda ve 82 bin 355 salonda Kovid tedbirleriyle gerçekleştirildi. 1 milyon 200 bin öğrencinin katıldığı sınavda adaylara 90 soru soruldu. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi. İki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde Kovid-19 tedbirleri kapsamında okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uyulması için tedbirler alındı. Matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltildiği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verildi.

SONUÇLAR 30 HAZİRAN'DA

PCR testi pozitif ve temaslı öğrenciler ayrı bir okulda sınava alındı. LGS sınavının soru kitapçıkları ve cevap anahtarları "meb.gov.tr" adresinden erişime açıldı. Sınav sonuçları ise 30 Haziran 2021'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS'ye Ankara'da İzzet Latif Aras Ortaokulu'nda giren öğrencileri sınav çıkışı ziyaret ederek sürpriz yaptı.

MATEMATİK VE FEN BELİRLEYECİ OLACAK

Uğur Okulları Ortaokul Akademik Kurulu üyeleri, LGS'yi değerlendirdi. Sınavlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, "Sınav, MEB'in yıl boyunca yayımlamış olduğu örnek sorularla uyumluydu. Matematiğin uzun ve zaman alıcı sorulardan oluşması nedeniyle öğrenciler zorlandı. Fen bilimleri dersinde ise soruların geçen seneye göre zorluk derecesinin daha fazla olduğu gözlendi. Türkçe bölümü ise okuma becerisi güçlü, dikkat becerisi yüksek öğrencilerin yapabileceği sorulardan oluştu. Özellikle 2-3 soru seçici oldu. Düzenli kitap okuyan öğrencilerin okuma, anlama ve zamanı iyi değerlendirme konusunda daha başarılı olacaklarını bu sınavda da gözlemlemiş olduk."

GEN Koleji eğitimcileri ise değerlendirmelerini şöyle yaptı: "Fen Bilimleri soruları MEB müfredatına uygundu. Matematiğin analitik düşünmeye dayalı, 'beceri temelli' sorulardan oluştuğu gözlemlendi."

HASTANE ODASINDA SINAV

Edirne'de, apandisit patlaması sonucu cuma günü ameliyat olan Arda Yaşaroğlu (14), LGS sınavına hastane odasında girdi. Yaşaroğlu, "İyi çalışmıştım. Hedefim Fen Lisesi" dedi.

POLİS YETİŞTİRDİ

Gaziantep'te kimliklerini unutan Dilara Özdemir ve Ayşe Hanumeni'ye polis yardım etti. Ekip aracıyla evlerine götürülen iki öğrenci, sınava yetiştirildi.

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/teknoloji/teknofest-2021-dunyada-esi-benzeri-olmayan-orga

Gençler TeknoFest'e yoğun ilgi gösterdi

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi