• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
26 Temmuz 2021 Pazartesi 18:24 | Son Güncelleme:

2021 LGS tercih sonuçları açıklandı! LGS lise nakil başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

2021 LGS tercih sonuçları açıklandı! LGS lise nakil başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak"

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2021 tercih başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) düzenlenen takvime göre, 5- 16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti. LGS kapsamında tercih işlemleri için başvuru yapan adaylar için beklenen açıklama geldi. Milyonların merakla beklediği LGS tercih sonuçlarına ilişkin sorgulamaları haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. İşte LGS tercih sonuçları ve nakil işlemleri

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih yapan adaylar tarafından merakla beklenen sonuçlar açıklandı. Bakanlık tarafından açıklanan 2021 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, lise tercihleri 5 Temmuz ile 16 Temmuz arasında başvurular gerçekleştirilmişti. Peki LGS tercih sonuçları nasıl öğrenilir?

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI!

LGS yerleştirme sonuçları bugün açıklandı. Sonuçlar, "http://www.meb.gov.tr" adresinden ilan edildi.

MEB 2021 LGS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B Maddesi hükmü uyarınca yerleştirme sonuçlarına ilişkin 10 günlük dava açma süresi, sonuçların ilan edildiği tarihi izleyen günden itibaren başlar ve sonuçlara yapılacak itiraz başvuruları, işlemeye başlayan dava açma süresini etkilemez.

2021 LGS NAKİL BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS sonuçların açıklanmasıyla 1. Nakil dönemi başvuruları alınmaya başlanacak. Nakil sonuçları 2 Ağustos 2021'de ilan edilecek.

MEB 2021 LGS 1. VE 2. NAKİL SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021

MEB 2021 LGS NAKİL TERCİH BAŞVURU EKRANI!

NAKİLLER İKİ DÖNEM SÜRECEK

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde iki dönemde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu yıl da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

2 BİN 91 LİSEYE MERKEZİ SINAV PUANIYLA ÖĞRENCİ ALINACAK

Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 970 kontenjan ayrıldı.

NAKİL ŞARTLARI NEDİR?

İki kez yapılacak. Yerleştirmeye esas nakiller, "Tercih ve Yerleştirme Takviminde" belirtilen tarih ve sürelerde iki dönemde yapılacak. Her dönemde; Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla üç, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla üç, pansiyonlu okullar için de en fazla üç okul tercihi yapılabilecek. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ya da pansiyonlu okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

YERLEŞEMEYEN NE OLACAK?

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olanlara belirlenen tarihlerde komisyon tarafından yerleştirilecek. Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecek. Açık lise, imam hatip ya da meslek liselerine ya da özel okullara yerleştirilebilecekler.

ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRAN, TERCİHTE BULUNABİLECEK Mİ?

Özel öğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak, tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirirlerse tercihte bulunabilecekler.

KOLEJLER NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Merkezi Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecekler. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nca kılavuzda belirtilen tarihler arasında yapılacak.

YETENEK SINAVI İLE BİR OKULA GİTMEK İSTEYENLER NE YAPACAK?

Yetenek sınavı ile öğrenci alan güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, müsiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları Milli Eğitim Bakanlığı'nca kılavuzda belirtilen tarihlerde tamamlanacak. Bu okullara kayıt (aday kayıt/ön kayıt) yaptıran öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak, tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirenler tercihte bulunacak. Yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlayanlar, tercihte bulunamayacak. Ayrıca, bu okullara kayıt (aday kayıt/ön kayıt ya da kesin kayıt) yaptırmadan önce tercih başvurusu yapmış olan öğrencilerin tercihleri, Bakanlık tarafından iptal edilecek.

SINAVA KATILMAYAN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacak.

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor