• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
26 Ağustos 2021 Perşembe 09:16 | Son Güncelleme:

KPSS önlisans ne zaman yapılacak? 2022 Önlisans KPSS tarihi açıklandı mı?

KPSS önlisans ne zaman yapılacak" 2022 Önlisans KPSS tarihi açıklandı mı"

KPSS önlisans sınavına girmek isteyen adaylar sınav takvimini incelemek istiyor. KPSS sınav tarihleri ÖSYM tarafından yayınlanan takvim kapsamında açıklanıyor. KPSS lisans sınavı her sene yapılırken, KPSS önlisans sınavı iki senede bir yapılıyor. Geçtiğimiz haftalarda KPSS lisans oturumları tamamlandı. Peki, KPSS önlisans ne zaman yapılacak, bu sene var mı? 2022 Önlisans KPSS tarihi açıklandı mı?

KPSS önlisans sınav ve başvuru tarihi adaylar tarafından zaman zaman araştırılıyor. Devlet memuru olma hayali kuran önlisans mezunları KPSS önlisans oturumunun ne zaman yapılacağını öğrenmek istiyor. Peki, KPSS önlisans ne zaman yapılacak? 2022 Önlisans KPSS tarihi açıklandı mı? İşte KPSS önlisans ile ilgili merak edilen detaylar...

KPSS ÖNLİSANS BU SENE VAR MI?

KPSS'nin ön lisans mezunlarına yönelik oturumları, 2 yılda bir gerçekleştiriliyor. En son 2020'de yapılan KPSS Ortaöğretim ve Ön lisans oturumu, 2021 yılında yapılmayacak.

2022 KPSS ÖNLİSANS NE ZAMAN, TARİHİ BELLİ OLDU MU?

2022 KPSS önlisans sınav ve başvuru tarihleri ÖSYM tarafından sınav takvimi kapsamında planlanacak. Sınav tarihinin belli olması halinde haberimiz içerisine eklenecektir.

KPSS PUANI GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

2020-KPSS Ön Lisans Sınavı, ön lisans programlarından (iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir.

Sınav sonuçları, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

2020-KPSS'ye ön lisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri hâlinde, KPSS B Grubu Lisans sınavı sonucunun açıklanma tarihi itibarıyla KPSS ön lisans düzeyindeki sınav sonuçlarının geçerliliği sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri "KPSS Ön Lisans" sınav sonuçlarını etkilemez.

B GRUBU KADROLARA YERLEŞTİRME

Adaylar, ÖSYM tarafından B Grubu Kadrolara; puanları, tercihleri ve kadro sayıları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilecektir. Yerleştirme işlemleri ile ilgili esaslar Tercih Kılavuzunda yer alacaktır. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır. Yerleştirmede adayların ÖSYM'ye internet yoluyla gönderdiği bilgiler esas alınacaktır. Yerleştirme sonuçları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, adaylara ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğüne internet yoluyla, elektronik ortamda bildirilecektir.

B GRUBU KADROLARA ATANMA

ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacaklardır. Ancak atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacaktır.

<p>Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli açıklamaları... Çin-ABD  arasında soğuk savaş kapıda mı? Asya-Pas

Putin enerji kozunu silah olarak kullanabilir mi?

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor