• $8,8812
  • €10,3908
  • 496.205
  • 1380.82
1 Ağustos 2021 Pazar 09:13 | Son Güncelleme:

KPSS A grubu nedir, ne demek? KPSS A grubu meslekleri nelerdir?

KPSS A grubu nedir, ne demek" KPSS A grubu meslekleri nelerdir"

2021 yılı KPSS maratonu bugün başlıyor. KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavının oturumları Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri 1 Ağustos tarihinde düzenlenecek. Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu saat 10.15'te, Eğitim Bilimleri oturumu ise saat 14.45'te başlayacak. Peki, KPSS A grubu nedir? KPSS A grubu meslekleri nelerdir? İşte tüm detaylar...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 2021- Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik (genel yetenek-genel kültür ve eğitim bilimleri) Sınavı 101 sınav merkezinde bugün gerçekleştirilecek. Peki, KPSS A grubu nedir? KPSS A grubu meslekleri nelerdir? İşte tüm merak edilenler..

KPSS A GRUBU NEDİR?

A Grubu Kadrolar; Bakanlıklar, bunların başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

A Grubu Kadrolar; kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı gibi kadrolardır. KPSS, doğrudan atama yapacak kamu kurum ve kuruluşları için bir seçme sınavı, giriş sınavı yapacak kamu kurum ve kuruluşları için ise bir eleme sınavıdır.

Yönetmelik kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadrolar için yönetmeliklerine göre ya sadece KPSS sonuçlarını göz önünde tutarak doğrudan atama yapacaklar ya da KPSS sonuçlarına göre belirleyecekleri belli bir puan üzerinde puan almış adayları çağırarak giriş sınavlarını kendileri yapacaklar ve bu giriş sınavının sonuçlarına göre personel alacaklardır.

Adaylar, sınavdan sonra A Grubu Kadrolar için ilan veren kamu kurum ve kuruluşlarına doğrudan başvuracaklardır. A Grubu Kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların, bu kurum ve kuruluşların ilanlarında belirtmiş oldukları koşulları taşımaları gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının, A Grubu ve Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlik kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur.

KPSS A GRUBU MESLEKLERİ NELERDİR?

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü

Vergi Müfettiş Yardımcılığı

PTT Müfettiş Yardımcılığı

Kalkınma Bankası Uzman Yardımcılığı

Stajyer Hazine Kontrolörü

Devlet Malzeme Ofisi Müfettiş Yardımcılığı

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Müfettiş Yardımcılığı

Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. Müfettiş Yardımcılığı

Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı ve Bankacılık Uzman Yardımcılığı gibi bazı meslekler A grubu meslekleri arasında yer almaktadır.

  • KPSS A grubu
  • KPSS A grubu nedir
  • KPSS A grubu sınavı
  • KPSS A grubu meslekleri
  • KPSS A grubu atamaları
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın zincir marketlere yönelik  açıklamasının ardından  kamuoyunda gözl

Fahiş fiyatla mücadele dönemi

Türkiye'deki şehirlerin isimleri nereden geliyor? İşte sizin memleketinizin hikâyesi

Adana'da 263 milyon 400 bin kaçak makaron ele geçirildi

Nükleer enerjili süper bilim yatının geceliği 1 milyon dolar olacak