• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
05 Mayıs 2021 Çarşamba 09:59 | Son Güncelleme:

KPSS 2021 sınav takvimi belli oldu mu? KPSS 2021 başvuruları ne zaman başlayacak?

KPSS 2021 sınav takvimi belli oldu mu" KPSS 2021 başvuruları ne zaman başlayacak"

Kamu personeli olmak isteyen adayların girdiği KPSS için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. KPSS içerisindeki sınavlar ise adayların mezun olduğu bölüm ve atanacağı kadrolara göre değişiklik gösterebiliyor. KPSS 2021 başvuruları ne zaman başlayacak? KPSS 2021 sınav takvimi belli mi? gibi soruların yanıtları tüm adaylar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte tüm merak edilenler..

Devlet kadrolarında memur olmanın hayalini kuranlar KPSS başvurularını araştırıyorlar. Kamu personeli olmak isteyenlerin gireceği Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için tarihler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan 2021 Sınav Takvimi ile belirlendi. Peki, KPSS 2021 başvuruları ne zaman başlayacak? KPSS 2021 sınav takvimi belli mi? İşte tüm detaylar...

KPSS 2021 BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yayımlanan sınav takvimine göre KPSS başvuru tarihleri 28 Mayıs 2021'de başlayacak ve 14 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek.

KPSS 2021 SINAV TAKVİMİ BELLİ Mİ?

2021-KPSS A Grubu Ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) oturumları 1 Ağustos'ta düzenlenecek. 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 7 Ağustos ve 8 Ağustos'ta yapılacak. ÖABT ise 15 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek.

Bu yıl KPSS başvuruları için ödenecek başvuru ücreti henüz açıklanmadı. Ancak geçtiğimiz yıl KPSS başvuru ücreti 80 lira olarak açıklanmıştı.

KPSS HAKKINDA

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

<p>Pençe-Şimşek operasyonunun icra edildiği Irak kuzeyindeki Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı teröri

MSB: Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı