• $8,646
  • €10,1434
  • 487.127
  • 1419.43
6 Eylül 2021 Pazartesi 10:27 | Son Güncelleme:

Kovid-19, iklim krizi, yoksulluk, savaş... Dünyada 1,5 milyar çocuk eğitimden mahrum

Kovid-19, iklim krizi, yoksulluk, savaş... Dünyada 1,5 milyar çocuk eğitimden mahrum
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Çocukları koruma vakfı "Save the Children", dünya genelinde Kovid-19 başta olmak üzere salgın hastalıklar ve iklim krizinin milyonlarca öğrencinin içinde olduğu eğitim sistemini tehdit ettiğini bildiren bir rapor yayımladı.

Milyonlarca çocuğun eğitimi risk altında. Yayımlanan bir rapor Kovid-19 salgını ve iklim krizinin 1,5 milyar çocuğun eğitim sistemini tehdit ettiğini gösteriyor.

Aksam.com.tr'nin The Guardian'dan aktardığı habere göre, İngiliz merkezli sosyal vakıf "Save the Children", dünyanın birçok yerindeki okulların yaz tatilinden sonra yeniden açılmaya hazırlanırken, Sahra altı Afrika'da bulunan çoğu ülkeninse dörtte birinin okul sistemlerinin çökme riski altında olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler, salgın sırasında yaklaşık 1,5 milyar çocuğun okula gitmediğini ve en az üçte birinin uzaktan eğitime erişemediğini tahmin ediyor.

"Save the Children", sekiz ülkenin eğitim sistemlerinin "aşırı risk" altında olduğunu belirtti. O listede, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya ve Somali'nin en savunmasız olarak kabul edildi, Afganistan da yakından takip edilenler arasında.

Analiz, koronavirüs aşı kapsamı, iklim krizi, fiziksel saldırılar ve evde internet bağlantısı olan okul çağındaki çocukların oranı gibi çeşitli faktörlerin bir sonucu olarak okul sistemlerinin ne kadar savunmasız olduğunu hesapladı.

Yemen, Burkina Faso, Hindistan, Filipinler ve Bangladeş de dahil olmak üzere 40 ülkenin daha "yüksek risk" altında olduğunu tespit edildi.

<p><strong>Halit Ergenç ve  Bergüzar Korel'den 'bebek' anlaşması</strong></p><p><strong>Mutlu  evlil

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanında çalışmalar hızla devam ediyor

Ani Örenyeri'ndeki kazılarda Selçuklu kümbeti ve mezarlığı bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanını helikopterden inceledi