• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
23 Ocak 2021 Cumartesi 10:58 | Son Güncelleme:

Dijital karne nedir, nasıl öğrenilir? Dijital karneye nasıl bakılır?

Dijital karne nedir, nasıl öğrenilir" Dijital karneye nasıl bakılır"

Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında yürütülen uzaktan eğitim bugün sona erecek. Yaklaşık 18 milyon öğrenci 3 hafta sürecek yarıyıl tatiline başlıyor. Peki, Dijital karne nedir, nasıl öğrenilir? Karne sürecine dair tüm detaylara haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz...

Dijital karne nedir, nasıl öğrenilir? gibi soruların yanıtları tüm öğrenciler ve veliler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında eğitimlerine uzaktan devam eden öğrenciler bugün tatile girecekler. İşte karne süreci hakkında tüm merak edilenler..   

KARNELER NE ZAMAN VE NASIL VERİLECEK?

Uzaktan eğitim bugün ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin elektronik karnelerinin erişime açılmasıyla son bulacak.

DİJİTAL KARNE NEDİR, NASIL ÖĞRENİLİR?

İlkokullarda ve ortaokullarda sınav yapılmayacak, karne notları, kanaat notu olarak bilinen derse katılım puanıyla belirlenecek. İlkokul 1, 2 ve 3. sınıflara, "iyi", "çok iyi" ve "geliştirilebilir" şeklinde, 4. sınıflar ile ortaokullara ise 100 üzerinden karne notu verilecek.

4. sınıflar ile ortaokullarda birinci dönemde yapılan yüz yüze sınavlar dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyecek. Ancak isteyen veliler, okul müdürlüklerine başvurarak sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

Lise öğrencileri ise okullarda yüz yüze sınavlar tamamlanamadığından yarıyıl tatiline ilk kez karne almadan girecek. Liselilerin birinci döneme ilişkin sınavları, salgının seyri göz önünde bulundurularak 15 Şubat'tan sonra yapılacak. Birinci dönemine ilişkin karne notları, sınavların tamamlanmasından sonra verileceğinden karne basımı ve dağıtımı yapılmayacak.

Daha önce 12-16 Nisan'da yapılması planlanan ikinci ara tatil, yarıyıl tatiline eklenerek 8 Şubat-12 Şubat'ta uygulanacak.

Böylece 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat 2021 Pazartesi başlayacak.

DİJİTAL KARNEYE NASIL BAKILIR?

Öğrenciler karnelerine "e-okul.meb.gov.tr" internet sitesi üzerinden ulaşabilecek. Öğrenciler, "takdir ve teşekkür" belgelerine de sistem üzerinden erişebilecek.

E-OKUL GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı