• $15,9576
  • €16,72
  • 930.942
  • 2393.61
6 Ağustos 2020 Perşembe 08:04 | Son Güncelleme:

Kaç puanla hangi üniversiteye girebilirim? 200, 250, 300 puanla hangi üniversiteye ve bölüme girilir?

Kaç puanla hangi üniversiteye girebilirim" 200, 250, 300 puanla hangi üniversiteye ve bölüme girilir"

27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleşen üniversite sınavı sonrası tercih maratonu yarın başlıyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan puanlar sonrasında adaylar üniversite ve bölüm arayışına girdi. Hangi şehirdeki hangi üniversitenin, hangi bölüm için, kaç puanla ve sıralamayla öğrenci aldığı ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda görülebiliyor. Peki, kaç puanla hangi üniversiteye girilir?

2020-YKS tercih işlemleri, bugün başlıyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan üniversite ve bölüm araştırmaları sonrası tercihler bazı adaylar için netleşirken, bazı adaylar kaç puanla hangi üniversite ve bölüme girebileceklerine karar vermiş değiller. 200, 250, 300 puanla hangi üniversiteye girilebileceği ÖSYM YKS tercih ve kontenjan kılavuzunda incelenebiliyor.

ÖSYM YKS TERCİH VE KONTENJAN KILAVUZU 2020 İÇİN TIKLAYIN.

ÜNİVERSİTE SON TERCİH GÜNÜ NE ZAMAN?

Adaylar tercihlerini, 06-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

YKS tercihleri saat kaçta başlıyor? Üniversite tercih yapma ekranı açıldı mı?

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

KAÇ PUANLA HANGİ ÜNİVERSİTEYE GİRİLİR?

2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları ile ilgili ÖSYM tarafından yayınlanan 2020-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Tablo 3'te önlisans programları, tablo 4'te ise lisans programları listesi yer alıyor.

Adaylar, kılavuzda belirtilen Tablo-3'teki ön lisans, Tablo-4'teki lisans programlarına;

a) TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,

b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2020-YKS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

KAÇ PUANLA NEREYE GİREBİLİRİM?

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır.

Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2020-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2020-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 170 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4'ten bularak tercih sırasına koyması gerekir. Tercih sırası önemlidir. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır.

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister