• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Haziran 2020 Cumartesi 09:02 | Son Güncelleme:

YKS sınavına eski kimlikle girilir mi? Sınava eski kimlik ile girilebiliyor mu?

YKS sınavına eski kimlikle girilir mi" Sınava eski kimlik ile girilebiliyor mu"

Eski kimlikle sınava girilip girilemeyeceği konusunda adayların kafasında soru işaretleri mevcut. Bu hafta sonu 27-28 Haziran tarihlerinde 3 oturum halinde gerçekleştirilecek olan YKS için son hazırlıklar tamamlanıyor. Sınava girişte adayların kimlik kartı ve sınava giriş belgelerini yanlarında bulundurmaları zorunlu. 2020 YKS'ye eski kimlikle girilip girilemeyeceği konusunda detaylı bilgilendirmeler sizlerle...

Eski kimlikle sınava girmenin mümkün olup olmadığı konusunda adaylar ikilemde kalmış durumda. 3 oturum halinde yapılacak olan YKS'nin ilk oturumu bugün gerçekleştirilecek. Adaylar son hazırlıklarını tamamlarken 2020 YKS'ye eski kimlikle girilir mi, sorusunun yanıtını da araştırmaya başladılar. Konuya ilişkin ÖSYM açıklaması haberimizde yer alıyor.

ESKİ KİMLİKLE SINAVA GİRİLİR Mİ?

Yeni kimlik kartı sistemine geçiş aşamasında kimlik kartının yenilenmesine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti;

“Ülkemizde nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar yenilenmesi hedeflenmektedir ancak mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirdiğine dair herhangi bir son tarih ve yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Vatandaşlarımızın bu konuda daha sağduyulu davranmaları ve asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yani elinizde bulunan eski kimlikler ile ilgili, geçerliliğini yitirdiğine dair bir açıklama söz konusu değildir.

ÖSYM ise sınava girişte adayların yanlarında bulundurması zorunlu belgeleri sınav kılavuzunda ve sınav giriş belgelerinde şu şekilde bildirmişti;

Adayların sınava girebilmeleri için 2020-YKS'nin ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak. Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartın aslı, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan "fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu" veya "fotoğraflı, barkodlu-karekodlu" Geçici Kimlik Belgesi'nin aslı da sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecek. (Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafın olması zorunludur. Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.)

Tüm bunların dışında;

Sürücü belgesi, Meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga veya adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. (Nüfus cüzdanında fotoğrafın olması zorunludur. Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.)

Sınava girecek olan adaylar şeffaf olması kaydıyla yanlarında pet şişe su getirebilecekler. Kalem ve silgi gibi araçlar ise ÖSYM tarafından karşılanacak.

<p>Pakistan'da doğuştan kolları olmayan 32 yaşındaki Muhammad Ikram, bilardoda sergilediği performan

Yeteneğiyle herkese örnek oldu: Çenesiyle oynadığı bilardoda ustalara taş çıkarıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Korona sürecinde satışı artan 5 bitkinin faydası

Ankara'da asayiş uygulaması! 750 polisin katıldı