• $7,8802
  • €9,3465
  • 465.862
  • 1314.25
15 Kasım 2020 Pazar 09:05 | Son Güncelleme:

EKPSS puan hesaplaması 2020 nasıl yapılıyor? EKPSS sınavı kaç yıl geçerli?

EKPSS puan hesaplaması 2020 nasıl yapılıyor" EKPSS sınavı kaç yıl geçerli"

EKPSS puan hesaplaması Ölçme, Seçme v e Yerleştirme Merkezi'nin kılavuzunda yer alıyor. Yarın tüm Türkiye'de saat 10:15'te EKPSS sınavı gerçekleşecek. Adaylar sınav için gerekli belgelerini hazırladı. EKPSS puan hesaplaması KPSS sınavından girilen eğitim düzeyine göre değişiklik gösteriyor. Peki, EKPSS puan hesaplama 2020 nasıl yapılır?

EKPSS puan hesaplaması yoğun ilgi gördü. Yarın 81 il merkezinde gerçekleşecek olan EKPSS sınavı için adaylar gerekli belgelerini hazırladı. ÖSYÖ tarafından düzenlenecek olan EKPSS puan hesaplaması KPSS'de girilen eğitim düzeyine göre belirlenecek. EKPSS puan hesaplama 2020 nasıl yapılır? 

EKPSS PUAN HESAPLAMASI 2020 NASIL YAPILIR?

EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

EKPSS SINAVI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

EKPSS, iki yılda bir yapılmakta ve EKPSS sonuçları yapılan değişiklikle 4 yıl süreyle geçerli olmaktadır. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam edecektir.

<h3><strong>Dışişleri'nden Türk gemisinde hukuksuz aramaya sert tepki</strong><br></h3><h3>'PROTESTO

23 Kasım Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyayı korkutan manzara! Çin'deki havalimanında 14 bin kişi karantinadan kaçmaya çalıştı

Sarıyer'de taksi evin salonuna girdi