• $8,1843
  • €9,873
  • 471.802
  • 1330.48
06 Mart 2021 Cumartesi 17:58 | Son Güncelleme:

2021 ehliyet sınav sonucu nasıl öğrenilir? MEB Ehliyet elektronik sınav sonuç açıklama sayfası

2021 ehliyet sınav sonucu nasıl öğrenilir" MEB Ehliyet elektronik sınav sonuç açıklama sayfası

Ehliyet sınavlarının merkezi sınav yerine e-sınav şekline dönüştürülmesi ile beraber ehliyet sınav sonuçları artık anında öğrenilebiliyor. Ehliyet sınavları MEB'in uygulama takviminde belirttiği tarihlerde resmi internet sayfası üzerinden T.C. kimlik numarası kullanarak ehliyet sınav sonucu sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz. İşte E sınav ehliyet sonuçları sorgulama ekranı...

Ehliyet sınavları bilindiği üzere koronavirüs sürecinde merkezi sınav yerine elektronik sınavı yapıyor. Elektronik ehliyet sınav sonucunu öğrenmek isteyen adaylar "2021 ehliyet sınav sonucunu nasıl öğrenebilirim?" sorusuna yanıt arıyor. İşte ehliyet elektronik sınav sonuç açıklama sayfası...

E-sınava giren sürücü adayları sonuçları da aynı gün öğrenebiliyorlar. Ehliyet sınavı sonuçlarını görüntülemek için TC Kimlik No ile sorgulama yapılması gerekiyor.

E SINAV EHLİYET SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

MEB tarafından yapılan açıklama ile birlikte e-sınav sistemine geçildi. Bu sistem ile birlikte adaylar elektronik ehliyet sınavı bitiminde sonuçlarını otomatik olarak öğrenebilir. e-sınav ehliyet sınav sonuçlarını, Sınav bitiminde TC Kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme sayfasından görüntülenebiliyor.

Elektronik sınav ehliyet sınav sonuçlarını sorgulamak için alt kısımda yer alan "sonuç linki" ile sorgulama alanında, TC Kimlik No ve güvenlik numarasını girerek ehliyet sınav sonucunuzu görüntülemeniz mümkün olacaktır.

EHLİYET SINAVINDAN BAŞARILI OLMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİYOR?

Her sorunun eşit puanda olduğu e-sınava giren kursiyerler sorulara verdikleri cevaplar neticesinde 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almak suretiyle teorik sınavdan başarılı olurlar. Önemli olan hangi alandan olursa olsun en az 35 doğru cevap vermektir.

DİREKSİYON SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Eğer sınavdan 70 puan alarak başarılı olursanız direksiyon sınav ücretini ödemeniz gerekiyor. Sürücü adayları teorik sınavdan ziyade direksiyon sınavında çok zorlanmaktadır. Direksiyon sınavıyla ilgili dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Komisyon üyeleri ve usta öğreticilerin de görüşü alınarak hazırlanmış ve güncel yazı:

Direksiyon sınavında yapılması gerekenler için tıklayınız

DİREKSİYON SINAVI EĞİTİMLERİ TOPLAM KAÇ SAAT OLACAK?

Resmiyette direksiyon eğitimi toplam B sınıfı için 14 ders saatidir. Direksiyon eğitimi akan trafikte verilir. Ayrıca, 2 ders saati simülatör eğitimi alınmalıdır. Mutlaka eğitimlerinizi alın. Sınav parkurunuzu çok iyi tanıyın.

SONUÇLARI BAŞKA NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Kursiyerler e-sınav sonucuna ilişkin sonuçları sınava girdikleri merkezden, bağlı bulunduğu sürücü kursundan veya üst kısımda verdiğimiz internet adresi üzerinden sorgulama yapmak suretiyle öğrenebilirler. E sınav sonuçları duyurularını kursiyerin kayıt yaptırdığı özel MTSK müdürlüğü de yapmaktadır. Elektronik ortamdan almış oldukları sınav sonuçlarına dair bilgileri kendi kursiyerlerine telefon veya SMS yoluyla aktarabilirler.

SONUÇLAR HEMEN AÇIKLANIYOR MU?

Sürücü adayları girmiş oldukları e-sınavı bitirir bitirmez sınav merkezindeki görevliler tarafından sınav sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Sınav merkezi görevlileri sınavı biten kursiyerlerin sonuçlarını elektronik ortamdan yazılı kağıda dökerek ilgili panolara asmak suretiyle sürücü adaylarına bildirirler.

EHLİYET SINAVINA İTİRAZ EDEBİLİR MİYİM?

Sınav sorularına, genel e-sınav uygulamasına, cevap anahtarına yapılacak itirazlar, sonuçlar internette yayınlandıktan sonra 5 gün içinde yapılabilmektedir. Bu itirazlar için ödeme yapılması gerekmektedir. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası T.A.O. ve Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, "Kurumsal Tahsilât Programı" aracılığı ile 20 TL (Yirmi TL KDV Dâhil) itiraz ücreti yatırılır. Ardından aşağıda linki paylaşılan e-itiraz modülü ile itiraz gerçekleştirilir.

Ermenistan'ın Sünik kentini ziyaret eden Başbakan Nikol Paşinyan'a tepki gösteren öfkeli bir grup '

Paşinyan yine kovuldu: Defol, burada işin yok!

Selçuklu motifleri buğday sapından üretilen kağıtlarla geleceğe taşınıyor

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna üniforma bağışında bulundu

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor