• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
1 Eylül 2021 Çarşamba 23:14 | Son Güncelleme:

DGS tercihleri nasıl yapılır? 2021 ÖSYM DGS tercih kılavuzu ve taban puanları belli oldu mu?

DGS tercihleri nasıl yapılır" 2021 ÖSYM DGS tercih kılavuzu ve taban puanları belli oldu mu"

2021 DGS tercihleri devam ederken lisans programlarına yönelik araştırma yapan adaylar, taban puanlarını merak ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından DGS tavan ve taban puanlar ile kontenjanları geçtiğimiz yıl açıklamıştı. Adaylar tercihlerini geçtiğimiz yılın taban puanlarını baz alarak yapacaklar. Peki DGS tercihleri ne zaman sona erecek? Başvurular nasıl yapılır? Tercih kılavuzu ve taban puanlarına nasıl ulaşabilirim? Ayrıntılar haberimizde.

Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) tercih kılavuzu, taban puanları ve sıralamaları devam eden başvuru sürecinde araştırılan konular arasında. 27 Ağustos itibariyle başlayan DGS tercihlerinin yapıldığı kılavuz ÖSYM tarafından açıklandı. Tercih sürecinde ise adaylar kılavuzun yanı sıra Dikey Geçiş Sınavı ile ilgili geçtiğimiz yılın tavan ve taban puanları bilgisine ulaşabiliyor. Söz konusu internet aramalarında araştırılan konular arasında yer alan "2021 DGS tercihleri nasıl yapılır? Kılavuz ve taban puanlarına nasıl ulaşılır?" sorusuna yanıt olarak tüm merak edilenleri bu haberimiz üzerinde derledik.

2021 DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

2021 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) tercih işlemleri, 27 Ağustos - 07 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

DGS TABAN PUANLARI VE SIRALAMALAR, KONTENJANLAR AÇIKLANDI MI?

DGS tercih kılavuzu yayınlandı. DGS taban puanları ve sıralamalar kılavuz kapsamında yer aldı. Adaylar, Tablo-1'de yer alan lisans programlarının 2020-DGS yerleştirme sonucundaki varsa en küçük puanlarına, aşağıdaki internet adresinden ulaşabileceklerdir.

DGS taban puanları için 2020 yılına ait verilere aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

DGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TABAN KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Tercih işlemleri, 07 Eylül 2021 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapabileceklerdir.

Yerleştirme işleminde, 2021-DGS Başvuru kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Adaylar tercihlerini yapmadan önce İlgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve tercih süresince yayımlanan tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda kendileri yapacaklardır. Tercihlerin tümüyle iptali yapılamayacaktır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır. Tercihleri sonucunda bir lisans programına yerleşen öğrencilerin intibak işlemleri, 2547 sayılı Kanun'un 18/b-5 maddesi uyarınca yerleştikleri üniversitelerin ilgili kurulları tarafından yapılmaktadır.

DGS YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerleştirme işlemi, adayların 2021-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B'nin puanı aday A'dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2021-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2021-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 15 gün içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor