• $7,8635
  • €9,4287
  • 450.188
  • 1328.73
26 Temmuz 2019 Cuma 07:29 | Son Güncelleme:

DGS inşaat mühendisliği sıralama: DGS 2019 inşaat mühendisliği taban puanları açıklandı mı?

DGS inşaat mühendisliği sıralama: DGS 2019 inşaat mühendisliği taban puanları açıklandı mı"

DGS inşaat mühendisliği tavan taban puanları sınava giren öğrenciler tarafından merak ediliyor. 2019 yılı DGS sonuçları bugün açıklandı. DGS sınavına giren öğrenciler sınav sonuçlarını osym.gov.tr adresinden TC numarası ve ya öğrenci numarasıyla sorgulayabiliyor. Sonuçları beklerken adaylar bir yandan da DGS inşaat mühendisliği tavan taban puanları araştırıyor. 2019 DGS inşaat mühendisliği taban puanlarına ilişkin detaylı bilgiyi haberimizden bulabilirsiniz..

DGS inşaat mühendisliği tavan taban puanları açıklandı mı? arama motorunda yoğun olarak aranıyor. Üniversitelerin önlisans programlarından lisans programlarına geçiş yapmak isteyen adayların katıldığı DGS sonuçları bugün açıklandı.DGS sınav sonuçları ÖSYM aday işlemleri üzerinden erişime açıldı. Sonuçlar beklenirken bir yandan da DGS inşaat mühendisliği tavan taban puanları araştırılıyor. 2019 DGS inşaat mühendisliği taban puanlarına ilişkin detaylı bilgiyi haberimizden bulabilirsiniz..

DGS İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

DGS inşaat mühendisliği taban puanları ile ilgili ÖSYM açıklaması araştırılıyor. 2019 DGS sonuçların açıklanmasının ardından tercih kılavuzu yayınlıyor. Haberimiz içerisinden 2018 yılı taban ve tavan puanlarına ulaşabilirsiniz.

2018 YILI DGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2019-DGS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesi mutlaka görülmelidir.

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz.

Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.

<p>Fransa'da tepkilere neden olan, güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güve

Fransa'da sokaklar savaş yeri

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yer siyah gök beyaz! Beşiktaş, zafer sarhoşu

Kadıköy'de ortalık böyle karıştı! Kare kare o anlar...