• $8,3374
  • €10,0533
  • 477.499
  • 1345.15
30 Mart 2021 Salı 10:47 | Son Güncelleme:

DGS başvuruları bu yıl ne zaman başlayacak? DGS 2021 ne zaman yapılacak?

DGS başvuruları bu yıl ne zaman başlayacak" DGS 2021 ne zaman yapılacak"

Meslek yüksekokulu ve ön lisans mezunu adaylar Dikey Geçiş Sınavına katılarak lisans eğitimlerini tamamlamak istiyorlar. DGS başvuruları bu yıl ne zaman başlayacak? DGS 2021 ne zaman? gibi soruların yanıtları tüm adaylar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. DGS 2021 hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için derledik...

Ön Lisans alanından Lisans alanına geçiş yaparak eğitimlerini dört yıla tamamlamak isteyen öğrenciler heyecanla DGS sınavını bekliyorlar. DGS başvuruları bu yıl ne zaman başlayacak? DGS 2021 ne zaman? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. DGS başvurularına dair tüm detayları sizler için derledik...

DGS BAŞVURULARI BU YIL NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi belli oldu.

DGS başvuruları bu yıl; 21-31 Mayıs tarihleri arasında kabul edilecek. Geç başvuru günü ise 8 Haziran olarak belirlendi.

DGS 2021 NE ZAMAN?

DGS sınavı ise 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınavın sonuçlarının ise 12 Ağustos'ta adayların erişimine açılması bekleniyor.

DGS NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu zamana kadar meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmakta olan sınavdır.

KİMLER DGS'YE BAŞVURU YAPABİLİR?

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilmektedirler.

DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı DGS` ye giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.

<p>Peki muhalefet kendi yarattığı erken seçim gündemini neden kapattı? Türkiye'yi geçmişte erken seç

CHP'nin erken seçim gündemi neden kapandı?

Yurt genelinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor

TBMM'nin açılışının 101. yılı

Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuk sevgisi