• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
12 Temmuz 2021 Pazartesi 07:19 | Son Güncelleme:

DGS kontenjanları belli oldu mu? DGS 2021 taban tavan puanları açıklandı mı?

DGS kontenjanları belli oldu mu" DGS 2021 taban tavan puanları açıklandı mı"

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı, 81 il ve Lefkoşa'da 95 sınav merkezinde uygulanıyor. DGS yerleştirmeleri adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacak. Sınava katılan tüm adaylar DGS 2021 taban tavan puanları açıklandı mı? DGS kontenjanları belli oldu mu? gibi soruların yanıtlarını araştırıyorlar. İşte tüm detaylar..

2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyenler için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) bugün gerçekleştiriliyor. DGS'de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanıyor. 2021-DGS sonuçları sadece 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak. Peki, DGS 2021 taban tavan puanları açıklandı mı? DGS kontenjanları belli oldu mu? İşte tüm merak edilenler...

DGS 2021 TABAN TAVAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

2021 DGS taban ve tavan puanları henüz açıklanmadı. DGS yerleştirme puanları açıklanır açıklanmaz haberimizin içerisine eklenecektir.

2020 DGS TABAN VE TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Dikey Geçiş Sınavı puanları sınav sonucunda hesaplanan sözel ile sayısal puanlardan elde edilir. Aynı zamanda ön lisans eğitiminden elde edilen akademik not ortalamaları da çok önemlidir. Hesaplanan bu başarı puanları belli olan kat sayılar ile çarpılır ve tüm bu puanların toplamı ile gerçek puan elde edilir.

Üniversite adaylarının testlerden alınan puanlar hesaplanırken öncelikle sayısal ve sözel standart puanlar ön planda tutulur. Ayrıca ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) kullanılır. Üniversite adaylarının yerleştirilmesinde esas alınan DGS puanları da tüm bu puanlar toplanarak hesaplanır.

DGS tercihleri ne zaman başlayacak? DGS 2021 tercih tarihi belli mi?

ÖN LİSANS BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANACAK?

DGS'ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.

DGS'ye başvuran adaylardan YÖKSİS'te akademik not ortalamaları bulunanların bu bilgileri elektronik ortamda YÖKSİS'ten alınarak ÖSYM arşivine aktarılacaktır. ÖBP'nin hesaplanmasında bu bilgiler kullanılacaktır. YÖKSİS kaynaklı bilgisinde eksiklik/düzeltme olan adayların kendi üniversitelerine başvurarak bu bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir ("AKADEMİK NOT ORTALAMALARININ TOPLANMASI İLE İLGİLİ BİLGİ" başlıklı madde).

DGS 2021 soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? DGS soru kitapçığı cevap anahtarı açıklandı mı?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, 4 Ağustos 2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1 nci maddesi ile 19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik'in 7 nci maddesinin üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

"Akademik not ortalamalarından elde edilecek Önlisans Başarı puanlarının sınav puanlarına katılarak Dikey Geçiş Sınavı Puanının nasıl hesaplanacağı ÖSYM tarafından belirlenir ve Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda yer alır."

DGS sınavında ilk kaç dakika çıkılmaz? DGS 2021 oturum süresi kaç dakika?

DGS'de Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), aşağıdaki şekilde hesaplanarak sınav puanlarına eklenecektir:

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50'nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100'lü not sistemine dönüştürülecektir.

  • DGS taban puanları
  • DGS tavan puanları
  • DGS 2021 puanları
  • DGS yerleştirme puanları
  • DGS tavan taban puanı 2021
  • DGS kontenjanları
  • DGS 2021 kontenjan
<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor