• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
24 Nisan 2021 Cumartesi 10:36 | Son Güncelleme:

DGS ne zaman, kaç gün kaldı? DGS başvuru tarihi belli oldu mu, hangi gün?

DGS ne zaman, kaç gün kaldı" DGS başvuru tarihi belli oldu mu, hangi gün"

DGS başvurusu yapacak adaylar konuya daire arama yapmaya başladı. Ön lisan programlarından mezun olan kişiler 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamak istiyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin düzenlediği sınavın tarihi de belli oldu. Peki, DGS başvuru tarihi belli oldu mu, hangi gün? DGS ne zaman, kaç gün kaldı?

DGS sınavına girecek olan kişiler konu hakkında bilgi sahibi olmaya başladı. Sınav her yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenleniyor. 2 yıllık ön lisans eğitimine 4 yıllık lisans eğitime tamamlamak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Peki, DGS başvuru tarihi belli oldu mu, hangi gün? DGS ne zaman, kaç gün kaldı?

DGS 2021 BAŞVURULARI ALINMAYA BAŞLADI MI?

DGS başvuru tarihleri belli oldu. İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi netleşti.

Takvime göre DGS başvuruları bu yıl; 21-31 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacak. Geç başvuru günü ise 8 Haziran olarak belirlendi.

DGS NE ZAMAN, KAÇ GÜN KALDI?

DGS sınavı ise 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. DGS'y yaklaşık 3 ay bulunuyor.

Sınavın sonuçlarının ise 12 Ağustos'ta adayların erişimine açılması bekleniyor.

KİMLER DGS'YE BAŞVURU YAPABİLİR?

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilmektedirler.

DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı DGS` ye giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.

DGS NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu zamana kadar meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmakta olan sınavdır.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Engelli genç kızdan annesine ''gelinlikli'' sürpriz

Doğaya salınacak sülünler yumurtadan çıkmaya başladı! işte o anlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (08 Mayıs 2021)