• $ 5,834
 • € 6,5647
 • 239.163
 • 96.052
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Açık Lise AÖL sınav sonuçları açıklandı mı? AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

AÖL sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. İlkokul, ortaokul ve lise seviyesinde uzaktan eğitim veren AÖL, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bir sistemdir. 2. Dönemi geçtiğimiz aylarda başlayan AÖL’ün ilk sınavları da kısa süre önce bitti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada sonuç açıklanma tarihi duyuruldu. Aynı zamanda kayıt tarihleri de açıklandı. Açıktan lise eğitimine devam eden öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre 2018 - 2019 AÖL 3. Dönem kayıtları 2 Mayıs - 14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. İşte AÖL sınav sonuçları ile ilgili merak edilenler…

x

AÖL sınav sonuçları açıklandı mı sorusuna yanıt aranıyor. 2019 Açık lise sınav sorgulama ekranına erişim sınava girmiş binlerce öğrenci tarafından sorgulanıyor. AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı haberimizde! Kurum tarafından düzenlenen sınavlara giren öğrenciler kaç puan alacaklarını öğrenmek istiyorlar. Yavaş yavaş 2. Dönemin sonuna gelen AÖL’ün 3. Dönem kayıtları ise 2 Mayıs-14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. 3. Dönem ise 6-7 Temmuz sınavları ile sona erecek. Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır. Detaylar haberimizde sizlerle.

AÖL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) AÖL sınav sonucunun ne zaman açıklanacağını duyurdu. AÖL 2. dönem sınav sonuçları 30 Nisan 2019 tarihinde adayların erişimine açılacak.

AÇIK LİSE SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARLARI ERİŞİME AÇILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde AÖL soruları ve cevapları adayların erişimine açıldı.

AÖL 3. DÖNEM KAYITLARI NE ZAMAN?

Açıktan lise eğitimine devam eden öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre 2018 - 2019 AÖL 3. Dönem kayıtları 2 Mayıs - 14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

3. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması: 02 Mayıs 2019

3. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması: 14 Mayıs 2019

3. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 03 Temmuz 2019

III. DÖNEM SONU SINAVLARI: 06 Temmuz 2019 Cumartesi - 07 Temmuz 2019 Pazar

AÖL SINAV SONUÇLARI NASIL İTİRAZ EDİLİR?

1- Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır.

2- Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Ortak Sınavlara İtiraz WEB sayfasına  adresinden http://odsgm.meb.gov.tr/www/ortak-sinavlara-itiraz/icerik/18 ulaşabilirsiniz.

Not: Dilekçe, MEBİM "Alo 147", BİMER ve MEB Bilgi Edinme sayfaları üzerinden yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. İtiraz süresi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

YENİ SİSTEMLE AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN NASIL MEZUN OLURUM?

Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri, Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması, Alansızlar için: 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor. Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ NEDİR?

Açık öğretim lisesi veya mesleki açık öğretim lisesine kayıtlı olup öğrencilik durumu silik olan öğrenciler ile açık öğretim lisesi ya da mesleki açık liselerden tasdikname alan öğrenciler. Türkiye dışına eğitim görmüş olup Türkiye’den denklik belgesi alanlar açık liseye başvurabilir. Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, gerekli ücreti öder. Akabinde dersleri seçer. Önceden bildirilen tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır.

KİMLER AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KAYIT OLABİLİR?

 • İlköğretim/ortaokul mezunu olanlar
 • Lisede iki yıl sınıf tekrarı yapan öğrenciler
 • Aşağıda ismi geçen liselerden ayrılanlar
 • Genel lise veya mesleki liseler
 • Anadolu öğretmen liseleri
 • Askeri ve polis okulları
 • Sağlık meslek liseleri
 • Anadolu güzel sanatlar liseleri
 • Resmi ve özel Anadolu liseleri
 • Sosyal bilimler liseleri
 • Yabancı dil ağırlıklı liseler

Açık öğretim lisesi veya mesleki açık öğretim lisesine kayıtlı olup öğrencilik durumu silik olan öğrenciler ile açık öğretim lisesi ya da mesleki açık liselerden tasdikname alan öğrenciler.

Türkiye dışına eğitim görmüş olup Türkiye’den denklik belgesi alanlar açık liseye başvurabilir. Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, gerekli ücreti öder. Akabinde dersleri seçer. Önceden bildirilen tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Öğrencinin mezun olması için:

 • En az 8 dönem öğrenim görmesi,
 • Toplam kredisinin asgari 192 olması,
 • Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.

Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır. Türkiye’de yüz binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS’ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi Akkaya Sokak’ta bir binanın çevresinde toprak kayması yaşandı. Binan

Kağıthane´de bina böyle çöktü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Osmanlı usulü çarkla tespih yapıyor

5 yıl önce kurumaya yüz tutan Murat Nehri şimdi bambaşka