• $9,5081
  • €11,06
  • 548.417
  • 1519.25
25 Eylül 2021 Cumartesi 10:19 | Son Güncelleme:

ÖSYM ALES sonuçları hangi tarihte belli olacak? ALES sonuçları 2021 ne zaman açıklanacak?

ÖSYM ALES sonuçları hangi tarihte belli olacak" ALES sonuçları 2021 ne zaman açıklanacak"

ALES sonuçları, sınava katılım sağlayan öğrenciler tarafından yakından takip ediliyor. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluştu. Sınav için adaylara 150 dakika süre verildi. Peki, ALES sonuçları 2021 ne zaman açıklanacak? ÖSYM ALES sonuçları hangi tarihte belli olacak?

ALES sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. ALES 2 sınavı 19 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi. Adaylara 100 soru için toplamda 150 dakika süre verildi. Peki, ALES sonuçları 2021 ne zaman açıklanacak? ÖSYM ALES sonuçları hangi tarihte belli olacak? İşte ALES sonuçları...

ALES SONUÇLARI 2021 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES sonuçları, ÖSYM sınav takvimine göre 14 Ekim'de açıklanacak. Sonuçlar açıklandığı takdirde ÖSYM AİS ekranından görüntülenebilecek.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

  • ALES sonuçları
  • ALES sonuçları 2021
  • ALES sonuçları ne zaman açıklanacak
  • ALES sınav sonuçları
  • ALES sonuç tarihi
  • ösym ALES sonuçları
<p>Rusya'da bubrik, Rize'de kel simit  olarak sofraları süslüyor. 150 yıllık geçmişiyle kentin vazge

“Kel simit” için uzun kuyruk

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu