• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
21 Şubat 2021 Pazar 09:27 | Son Güncelleme:

ALES puan hesaplama nasıl yapılır? ALES sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

ALES puan hesaplama nasıl yapılır" ALES sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu"

ALES puan hesaplama işlemi ÖSYM tarafından belirleniyor. Ertelenen ALES sınavı bugün 88 merkezde düzenleniyor. Yüksek lisans yapmanın hayalini kuran adaylar, bu sınav katılım sağlayacak. Koronavirüs tedbirlerinin alındığı sınav salonlarına öğrenci girişleri saat 10:00 itibarıyla sona erecek. ALES puan hesaplama nasıl yapılır? ALES'te 4 yanlış 1 doğruyu götürür mü?

ALES puan hesaplaması hakkında bilgiler ÖSYM'nin yayımladığı kılavuz ile belli oldu. Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte aranan kriterler arasından ALES puan şartı aranıyor. 6 Aralık tarihinde yapılması planlanan ALES/2 yarın 88 merkezde sabah saat 10:15'te yapılacak. ALES puan hesaplama nasıl yapılır? ALES'te 4 yanlış 1 doğruyu götürür mü?

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir.

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

ALES 150 dakika kaç saat eder? ALES sınavında ilk kaç dakika çıkılmaz?

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

ALES'TE 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU?

ALES'te 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Bu nedenle yapılan her 4 yanlış işaretlemede 1 doğru yanıt da çıkarılıyor. Kalan netlerle puan değerlendirmesi yapılıyor.

ALES sınavında neler yasak? ALES'te kalem, silgi ve maske verilecek mi?

ALES NEDİR?

ALES ya da Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Türkiye'de yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenen sınavdır.

ALES'e girerken gerekli belgeler neler? ALES sınavında neler gerekli?

<div><br></div><p><br></p>

28 Şubat'tan akılda kalanlar

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek