• $9,3124
  • €10,8591
  • 533.332
  • 1434.09
19 Eylül 2021 Pazar 09:17 | Son Güncelleme:

ALES puan türleri ve test ağırlıkları nedir? ALES puan hesaplama 2021 nasıl yapılır?

ALES puan türleri ve test ağırlıkları nedir" ALES puan hesaplama 2021 nasıl yapılır"

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı bugün düzenlenecek. Saat 10.15'te başlayacak ALES/2'de adaylara 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak ve 150 dakika süre verilecek. Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. Peki, ALES puan hesaplama 2021 nasıl yapılır? ALES puan türleri ve test ağırlıkları nedir? İşte tüm merak edilenler...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca düzenlenecek olan ALES için geri sayım başladı. ALES bugün 10.15'te gerçekleştirilecek. Sınava girecek olan tüm adaylar ALES puan hesaplama 2021 nasıl yapılır? ALES puan türleri ve test ağırlıkları nedir? gibi soruların yanıtlarını araştırıyorlar. ALES puanı hesaplama yöntemine dair merak edilenlerin tümünü sizler için derledik...

ALES saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek? ALES/2 kaç dakika sürecek?

ALES DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

ALES geçerlilik süresi nedir? ALES puanı kaç yıl geçerlidir?

ALES PUAN HESAPLAMA 2021 NASIL YAPILIR?

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES SINAV SONUCU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES/2 sınav sonuçları 14 Ekim'de adayların erişimine açılacak. ALES sınav sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden öğrenilebilecek.

  • ALES puan hesaplama
  • ALES puan hesabı
  • ALES puanı nasıl hesaplanır
  • ALES 2021 puan hesaplama
  • ALES hesaplama
<p><i>'Allah bir nefes gibi yakın</i></p><p><i>Gökyüzü bir nefes kadar uzakta.</i></p><p><i>Gidecekt

Bayraktar olmak, bayrağa adanmak

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu

Dağlık bölgede zorlukları göze alıp Cumhurbaşkanı Erdoğan için topladı!

Özdemir Bayraktar son yolculuğuna uğurlandı