• $7,4731
  • €9,0365
  • 438.818
  • 1524.49
13 Ağustos 2020 Perşembe 11:25 | Son Güncelleme:

ALES puan hesaplama 2020

 ALES puan hesaplama 2020

ALES için sayılı günler kalmışken sınav giriş yerleri de erişime açıldı. Adaylar ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden sınav giriş belgelerine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ulaşabilirler.

ALES koronavirüs salgını nedeniyle ÖSYM sınav takviminde belirlenen tarihte gerçekleştirilememiş ve ileri bir tarihe ertelenmişti.  Sınava sayılı günler kala sınav giriş belgeleri de erişime açıldı.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

<p><span>Türkiye ile Pakistan arasında tarihi bir televizyon dizisi projesi için harekete geçildi.&n

Türk yapımcılara Pakistan'da üst düzey karşılama

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor

Haftanın yalanları