• $17,9656
  • €18,3641
  • 1027.99
  • 2850.59
18 Haziran 2022 Cumartesi 00:21 | Son Güncelleme:

3 aylık tatil zili çaldı! Pandemi sonrası en mutlu karne günü

3 aylık tatil zili çaldı! Pandemi sonrası en mutlu karne günü

Pandemi nedeniyle karne heyecanı yaşayamayan öğrenciler 2 yılın acısını çıkardı. Sorunsuz bir eğitim-öğretim yılı geçiren yaklaşık 18 milyon öğrenci, dün sevinç içinde karnelerini alarak yaz tatiline başladı.

Salgın nedeniyle yaklaşık 2 yıllık aranın ardından 6 Eylül 2021'de yüz yüze ve tam zamanlı başlayan 2021-2022 eğitim öğretim dönemi dün sona erdi. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci karnesini alarak yaz tatiline girdi. Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk kez yaz tatilinde destekleme ve yetiştirme kurslarının yanı sıra yaz okulları açacak. Yaz okulları, 4 Temmuz-28 Ağustos'ta öğretmen ve öğrenci başvurularının yoğunluğuna göre, okul idarelerince belirlenen tarihler arasında açılacak. Öğretmen ve öğrenciler, yaz dönemi sürecinde istedikleri ilde seviyelerine uygun okul türlerinde yaz okullarına katılabilecek. LGS kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçları 30 Haziran'da açıklanacak. MEB'in çalışma takvimine göre, 2022-2023 eğitim öğretim yılı 12 Eylül 2022'de başlayacak ve 16 Haziran 2023'te sona erecek.

4 BRANŞTA YAZ OKULU

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2021-2022 eğitim öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Özer öğrencilerin bu yıl çok çalışıp yorulduğunu belirterek "Sizler, aldığınız notlardan ibaret değilsiniz. Sizlere olan inancımız sonsuz. İstediğinizde çok büyük işler başarabileceğinizi biliyoruz" dedi. Mesajında velilere de seslenen Özer, "Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle her bir öğrencimizin kaliteli eğitime erişimi için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Çocuklarınız, aynı zamanda ülkemizin en değerli varlıklarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın ve sizlerin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı. Bakan Özer, yaz aylarında öğrencileri desteklemek için ücretsiz bilim, sanat, matematik ve İngilizce yaz okulu açacaklarını söyledi.

'HASTANE SINIFI'NDA BÜYÜK SEVİNÇ

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk hastalar için açılan hastane sınıfında karne ve mezuniyet töreni yapıldı. Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Hakan Gündüz katıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya "8 yavrumuza diplomalarını verdik. 14 hastanemizde, 1019 yavrumuz eğitim görüyor. Öğrencilerimize şifa diliyor, her birini tebrik ediyorum. Sizleri çok seviyorum" dedi.

MİLLETVEKİLİNDEN KİTAP ÖĞÜDÜ

İstanbul Ümraniye'de yer alan TEV Zahide Zehra Garring Ortaokulu'ndaki öğrencileri bu mutlu gününde AK Parti Milletvekili Mihrimah Belma Satır yalnız bırakmadı. Okul Müdürü Mısra Kardeşler ile öğrencilere unutulmaz bir gün yaşatan Milletvekili Satır, öğrencilere yaz tatilinde bol bol kitap okumayı ve yeni yerler keşfetmeyi öğütledi. Satır ile okulun öğretmenleri tören sonunda fotoğraf çektirdi.

GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN DİJİTAL KÜTÜPHANE YAPTILAR

Beylikdüzü'ndeki Neşe Sever İlkokulu öğrencileri, görme engelli çocuklar için 19 dünya çocuk klasiğini seslendirerek dijital kütüphane oluşturdu. Öğrenciler, aynı zamanda Yeşilçam filmlerinin ünlü şarkılarından "Sev Kardeşim"i işaret diliyle söyleyerek, işitme engelli öğrenciler için de empati kurma ve "görmezden gelme/duymazdan gelme" mesajını vererek farkındalık oluşturuyor.

EN 'ÖZEL' SERGİ

Eyüp Sultan Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde eğitim gören 76 özel öğrencinin 1 yıllık çalışması sergi oldu. Görsel Sanatlar Öğretmeni Gülümser Akdemir'in öncülüğünde açılan sergi, öğretmenler ve veliler tarafından büyük beğeni kazandı.

NECMETTİN ÖĞRETMEN'E BÜYÜK ÖZLEM

Tunceli'de 2017'de terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırıldıktan sonra şehit edilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın bu yıl 6 ve 7. sınıfta okuyan öğrencileri, öğretmenlerini karne gününde unutmadı. Tahtaya "Sensiz bir karne günü daha özlemle geçiyor Necmettin Öğretmen'im" diye yazan öğrenciler, şehit eğitimcinin fotoğrafına bakarak hüzünlendi. Karnelerini şehidin fotoğrafının önüne bırakan öğrencileri özlemlerini dile getirdi.

OTOBÜS FİRMALARINDAN TEK YÖNLÜ BİLET UYGULAMASI

Okulların tatil olmasıyla birlikte otogarlarda da yoğunluk başladı. 3 hafta sonra Kurban Bayramı nedeniyle memleketlerine gidecek olanlar ise gidiş biletlerini alırken dönüş biletini alamadı. Birçok firma bilet satışlarını bir haftayla sınırladı. Firmalar daha uzun süreli bilet satışı yapmamalarına gerekçe olarak; akaryakıt fiyatlarındaki öngörülemeyen zamları gösterdi.

Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı
Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...
Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak
Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak