• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
23 Nisan 2021 Cuma 10:12 | Son Güncelleme:

23 Nisan'da EBA online ders var mı, yok mu? Bugün okullar tatil mi?

23 Nisan'da EBA online ders var mı, yok mu" Bugün okullar tatil mi"

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yarın büyük bir coşku ile kutlanacak. Binlerce öğrenci bayramları için hazırlıklar yapıyor. Okulların kapanması ve derslerin online bir şekilde devam etmesi ile "23 Nisan'da okul var mı? 23 Nisan'da online ders var mı, yok mu?" gibi soruların da yanıtı araştırılmaya başlandı. İşte merak edilenler...

Resmi tatillerden biri olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu sene cuma günü (yarın) kutlanacak. Binlerce öğrenci ve veli cuma günü online derslerin yapılıp yapılmayacağını öğrenmek istiyor. Peki, 23 Nisan'da okullar tatil mi? 23 Nisan'da EBA online ders var mı, yok mu?

23 NİSAN ONLİNE DERS VAR MI?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatillerden biridir. Okullar açıkken 23 Nisan'da yalnız törenler yapılıyor ve öğrenciler hazırladıkları gösterileri sunuyor, ezberledikleri şiirleri okuyordu. Salgın nedeni ile okulların yeniden kapanması ile online derslerin yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

23 Nisan'ın resmi tatil olması nedeni ile online ders yapılmayacak. EBA'nın haftalık ders programında da 23 Nisan'da ders gözükmüyor.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÖNEMİ

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye ve KKTC yanı sıra Kosova Cumhuriyeti'nde "23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı" olarak kutlanılır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Atatürk'e göre "Vatanı korumak çocukları korumakla başlar", "Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır." Yine Atatürk'e göre "Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır". İşte bu nedenledir ki hiç çocuğu olmayan Atatürk, çok sayıda manevi evlat sahibi olmuştur. Ve yine bu nedenledir ki, TBMM'nin açıldığı 23 Nisan'ın aynı zamanda "çocuk bayramı" olmasını kabul etmiştir. 23 Nisan, Atatürk'ün hamiliğini yaptığı bir Cumhuriyet kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin öncülüğünde zamanla önce fiilen, sonra resmen bir "çocuk bayramı"na dönüşmüştür. 23 Nisan 1926 tarihli Milliyet gazetesinde Himaye-i Etfal Cemiyeti Başkanı Fuat Bey'in şu açıklaması yayınlanmıştır: "Bugün çocuk günüdür, yani istikbale ve istiklale ait bir gündür. Cumhuriyet hükümetimiz bu günü çocuklara tahsis etti." Atatürk'ün yaveri Cevat Abbas Gürer de Güneş Kulübü adına Tepebaşı Tiyatrosundaki 23 Nisan kutlamasında yaptığı konuşmada Atatürk'ü, "23 Nisan'ın validi (babası)" diye adlandırmıştır.

  • 23 nisan okul var mı
  • 23 nisanda ders var mı
  • 23 nisan tatil mi
  • 23 nisan okullar tatil mi
  • 23 nisan online ders
<p>İsrail ordusu, Gazze'de içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar mer

İsrail Gazze'de medya binasını bombaladı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı