• $13,4411
  • €15,2381
  • 793.818
  • 2010.53
3 Aralık 2021 Cuma 08:51 | Son Güncelleme:

2022 EKPSS tarihi belli oldu mu? EKPSS sınav ve başvuru tarihi ne zaman?

2022 EKPSS tarihi belli oldu mu" EKPSS sınav ve başvuru tarihi ne zaman"

Önümüzdeki yıl EKPSS sınavına katılmak isteyen adaylar sınav ve başvuru tarihlerini araştırıyor. Engelli vatandaşlar, EKPSS sınavına katılarak aldıkları puanlar ile memur olarak atanabiliyor. EKPSS sınavı 2 senede 1 düzenleniyor. Adaylar sınavın ne zaman yapılacağını öğrenmek istiyor. Peki, 2022 EKPSS tarihi belli oldu mu? EKPSS sınav ve başvuru tarihi ne zaman?

2022 EKPSS tarihi belli, memur olma hayali kuran engelli vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Engelli memur atamalarını yakından takip eden ve atamalara başvurmak isteyenlerin ÖSYM tarafından düzenlenen EKPSS sınavından geçerli puanı almaları gerekiyor. Peki, 2022 EKPSS tarihi belli oldu mu? EKPSS sınav ve başvuru tarihi ne zaman?

EKPSS 2022 NE ZAMAN?

KPSS'nin engelli bireylere yönelik oturumu 2 yılda bir düzenleniyor. EKPSS oturumu, 2021 yılında yapılmayacak. EKPSS, 2022 yılında yapılacak.

EKPSS tarihi, 2022 ÖSYM sınav takvimi kapsamında açıklanacak. EKPSS sınav ve başvuru tarihi açıklandıktan sonra haberimiz içerisine eklenecektir.

EKPSS SONUCU İLE YERLEŞTİRMENİN YAPILMASI

Kurumların açtıkları kontenjanlar her sene değişkenlik gösteriyor. Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadrolara yerleştiriliyor. EKPSS sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerli oluyor.

Yerleştirme yapılırken sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan alan/dal/bölüm/program ile kadrolar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde EKPSS'de alınan puanlar kullanılacaktır. Yerleştirmelerde geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayın en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı dikkate alınacaktır.

Adaylar, ilan edilen kadrolara EKPSS puanı esas alınarak tercihlerine göre yerleştirileceklerdir. İlan edilen kadrolar arasından aynı kadroyu tercih eden adayların puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır. Geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayların yerleştirmelerde mezun olduğu en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı kullanılacaktır.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadrolara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadroya yerleşememiş olacaktır.

EKPSS sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.

EKPSS NEDİR?

"Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan "Protokol" hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanan , EKPSS, başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi adımlarından oluşan sınav sistemidir.

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!
Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi
Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

Dünden bugüne Fenerbahçe'nin Türk kalecileri! Yerli kaleci geleneği devam ediyor

Çöpe atmak yerine bakın ne yaptı! Yüzlerce açma halkası topladı sonra...

Bilim insanlarının yeni teorileri şaşırttı! Mısır Piramitleri nasıl yapıldı?