• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
1 Temmuz 2021 Perşembe 07:57 | Son Güncelleme:

LGS Meslek liseleri taban puanları nelerdir? 2021 Meslek lisesine gitmek için kaç puan gerekir?

LGS Meslek liseleri taban puanları nelerdir" 2021 Meslek lisesine gitmek için kaç puan gerekir"

2021 LGS sınav sonuçların açıklanmasının ardından, meslek liselerinin taban puanları ve boş kontenjanları yoğun ilgi görüyor. 5 Temmuz itibariyle LGS tercihlerinin başlaması üzerine öğrencilerin yoğun bir şekilde araştırdığı konular arasında yer alan meslek liselerine tercih için gerekli olan puan şartı ve taban puanlarına ilişkin detayları bu haberimizde derledik. Peki 2021 Meslek lisesine gitmek için kaç puan gerekir? LGS Meslek liseleri taban puanları nelerdir?

LGS meslek liselerine ilişkin tavan ve taban puanları tercih yapacak adayların gündeminde. Sınav sonuçlarının açıklanası ile birlikte öğrenciler liselerin taban ve tavan puanlarının yanı sıra yüzdelik dilimleri araştırıyor. Eğitimine meslek liselerinde devam etmek isteyen öğrenciler LGS sağlık meslek lisesi bölümlerinin puanlarını merak ediyor. İşte 2021 meslek liseleri tavan taban puanları ve MEB LGS meslek liseleri yüzdelik dilimleri

6 Haziran'da sınava giren binlerce öğrenci LGS sonuçlarını ve puanlarını öğrendi. Tercih için hazırlıklara başlayan öğrenciler istedikleri liseye girebilmek için puan araştırması yapıyor. Lise tercihini Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden yana yapacak öğrenciler Meslek lisesine gitmek için kaç puan gerekir 2021, sorusuna yanıt arıyor.

Liselere giriş sınavı olan LGS'de adayların en çok merak ettiği konuların başında gelen Lise Taban Puanları 2021 Yüzdelik Dilimler (LGS MEB) hakkında merak ettiğiniz bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

MESLEK LİSELERİ İÇİN LGS'DE EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

İyi bir meslek lisesine yerleşebilmek için LGS' den en az 450 puan veya yüzde 2'lik dilime girmeniz gerekiyor.

2021 LGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Merkezi Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir al ttestin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dahil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 69'uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7'nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen "Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır." hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

Ağırlıklı standart puan hesaplanırken esas alınacak ağırlık katsayıları Tablo-2'de verilmiştir.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor