• $9,3023
 • €10,8582
 • 532.35
 • 1433.4
23 Ağustos 2021 Pazartesi 19:39 | Son Güncelleme:

KYK yurt için kimler başvuru yapabilir? Devlet bursu başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak?

KYK yurt için kimler başvuru yapabilir" Devlet bursu başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak"

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurt, burs ve kredi başvuru süreci bir çok üniversite öğrencinin yakından takip ettiği konular arasında. KYK her yıl olmak üzere kendi bünyesinde ihtiyaç sahibi öğrencilere yurt ve burs imkanı sağlamaktadır. Üniversite kayıt döneminin yaklaştığı bu dönemde internet aramalarında "2021 KYK yurt, kredi ve burs başvuruları ne zaman yapılacak? Yurt başvuruları nasıl yapılıyor?" soruların yanıtları merak konusu oldu.


Üniversite tercihlerinin ardından yoğun bir şekilde araştırılmaya başlanan KYK 2021 yurt, burs ve kredi başvuru tarihleri heyecanla bekleniyor. YURTKUR ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca duyurunun yapılması beklenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt, kredi ve burs başvuru sürecine ilişkin yeni gelişmeleri bu haberimiz üzerinde derledik. Peki yurt başvuruları ne zaman hangi tarihte yapılacak? KYK burs, kredi başvuruları nasıl yapılacak?

İlk kez üniversite eğitimi alacak ve eğitimi devam eden öğrenciler KYK başvuruları için gelecek açıklamaları bekliyor. Başvuru tarihi için gözler Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından gelecek açıklamalara çevrildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca 2021-2022 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ve hâlen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ile yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları yurt/burs/kredi başvuruları yapabilecek.

2021 KYK YURT VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK 2021 yurt başvurularının alınacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

2021 KYK yurt başvuruları YURTKUR resmi sitesi üzerinden duyurulacak. Başvurular için YURTKUR'dan gelecek açıklama bekleniyor.

Üniversitelerde akademik takvimin 13 Eylül'de başlayacağı göz önüne alınırsa yurt başvurularının ağustos sonu ya da eylül başı gibi başlayacağı söylenebilir. Yüz yüz eğitim kararı kesinleşirse yurt başvurularında bir engel kalmayacak.

KYK yurtlarına, başvuru şartlarını karşılayarak, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olan öğrenciler müracaatlarını gerçekleştirecekler.

Burs başvuruları her yıl eylül ayında gerçekleştiriliyordu. Bu yıl da aynı tarihte başlaması beklenen başvurular için henüz bir açıklama gelmedi.

KYK yurt başvurularının, 2021 YKS yerleştirme işlemlerinin tamamlanması ve sonuçlarının erişime açılmasının ardından başlayacağı tahmin ediliyor.

Yurt başvurularının yüz yüze eğitimle ilgili karar alındıktan sonra açıklanabileceği öngörülüyor.

KYK YURT BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Yurt/Burs/kredi hakkından yararlanmak isteyen öğrenciler e-Devlet üzerinden belirlenecek olan tarihler arasında başvurularını yapabilecekler.

KYK yurt başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu adresi üzerinden alınacak.

E-DEVLET KYK BAŞVURU SAYFASI

Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.

BURSTAN YARARLANACAK ÖĞRENCİLER,

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,

burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

BURSTAN YARARLANAMAYACAK OLAN ÖĞRENCİLER

Kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

Yabancı uyruklu öğrenciler,

Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,

Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,

Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,

Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,

burstan yararlanamazlar.

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

 • kyk yurt başvuruları ne zaman
 • kyk yurt başvuru tarihi
 • kyk burs başvuruları ne zaman
 • kyk kredi başvuru tarihi
 • kyk yurt burs ve kredi başvuru tarihi
 • 2021 2022 kyk yurt başvuruları
 • yurtkur yurt başvuru
 • gençlik spor bakanlığı
 • kredi yurtlar kurumu yurt başvuruları
 • kyk yurt başvurusu kimler yapabilir
 • kyk burs kimler alabilir
<p>'ORTA ÇAĞIN İSRAİL'İ: KUDÜS HAÇLI KRALLIĞI'</p><p>'Tarihe baktığımızda 15 Temmuz 1099 tar

Kudüs Meselesi: Birlikte Dalgalanan Hilal ve Haçlı Bayrakları

Türkiye'de Ekim ayında satılan en ucuz sıfır otomobiller

Van'da kar ve sis nedeniyle araçlar yolda mahsur kaldı

Milli boksörler büyük taşlarla güç depoluyor