• $8,3721
  • €10,1046
  • 476.91
  • 1345.15
02 Temmuz 2018 Pazartesi 11:26 | Son Güncelleme:

2018 LGS sistemi detayları: Lise kayıtları nasıl yapılır?

2018 LGS sistemi detayları: Lise kayıtları nasıl yapılır"

LGS sonuçları açıklandı. Peki 2018 lise kayıtları nasıl olacak? MEB Ortaöğretime Geçiş Yönergesi hazırlandı. Milyonların beklediği sınavla ilgili detaylar

Lise kayıtları nasıl yapılır? | MEB LGS Yönergesi-A+LGS sonuçları açıklandı. Peki 2018 lise kayıtları nasıl olacak? MEB Ortaöğretime Geçiş Yönergesi hazırlandı. Milyonların beklediği sınavla ilgili detaylar Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), hazırlanan MEB Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ile liseye geçiş sistemi belli oldu. 

2018 LGS TERCİH YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK - TIKLA ÖĞREN 

2018 YILI SINAVLI SINAVSIZ LİSE KAYITLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LİSE KAYITLARI NASIL OLACAK? 

2018 Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak. Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı'na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak. Merkezi sınavı ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Sınav puanı ile lise kayıtları nasıl yapılacak?

Liseye sınav puanı ile kayıt olmak isteyen, sınav puanı ile tercih yapmak isteyen öğrenciler için,

1- Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılır.

2- Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır.

3- Merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılır.

<p><strong> </strong><span>Gazeteci  Hulki Cevizoğlu, katıldığı bir programda, CHP Genel Başkanı Kem

128 milyar iftirası nasıl kuruldu?

TFF'den 23 Nisan sürprizi! İşte milli futbolcuların çocukluk fotoğrafları

Türkiye'nin en uzun bayrak direğine Türk Bayrağı çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul'da