• $9,5449
  • €11,073
  • 549.558
  • 1509.2
8 Ekim 2021 Cuma 09:31 | Son Güncelleme:

140 puanla tercihler ne zaman, başladı mı? YKS 2. ek tercih (3. tercih) kılavuzu yayınlandı mı?

140 puanla tercihler ne zaman, başladı mı" YKS 2. ek tercih (3. tercih) kılavuzu yayınlandı mı"

YKS 2. ek tercih dönemi binlerce aday tarafından bekleniyor. Barajın 140 ve 170'e çekilmesi ile birlikte kalan boş kontenjanlar için adaylar tercihlerini yapabilecekler. 2021-YKS sonuçlarına göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç belgelerine yansıtıldı. Peki, 140 puanla tercihler ne zaman, başladı mı? 2. ek tercih (3. tercih) kılavuzu yayınlandı mı?

2. ek tercih (3. tercih) dönemi için geri sayım sürüyor. ÖSYM tarafından 2021 YKS İkinci Ek Yerleştirme İçin Yerleştirme Puanlarının Sonuç Belgelerine Yansıtılmasına ilişkin duyuru yayımlandı. Gözler 140 puanla yapılabilecek tercih dönemine çevrildi. Peki, 140 puanla tercihler ne zaman, başladı mı? 2. ek tercih (3. tercih) kılavuzu yayınlandı mı?

140 PUANLA TERCİH NE ZAMAN BAŞLIYOR?

140 puanla tercih tarihleri henüz belli olmadı. ÖSYM tarafından yeni açıklama gelmesi halinde haberimiz içerisine eklenecektir.

140 puan alan öğrenciler ikinci ek yerleştirme aşamasında tercih yapabilecekler. İkinci ek yerleştirmede boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

Konuya dair açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı "Birinci ek yerleştirme sonucuna göre yerleşecek olan adayların kayıtları tamamlandıktan sonra belli olacak boş kontenjanlar için de ikinci ek yerleştirme süreci başlatılacak." dedi. Bu yıla mahsus olmak üzere baraj puanının TYT'de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacak.

Düşürülen baraj puanlarla tercihler açıklanacak tarihlerde yapılabilecek. TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRME İÇİN YERLEŞTİRME PUANLARI SONUÇ BELGELERİNE YANSITILDI

2021-YKS sonuçlarına göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç belgelerine yansıtılmıştır. Adaylar, sonuç belgelerine 07 Ekim 2021 tarihinde saat 10.15'ten itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde,ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.

ÖSYM 2. EK TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

ÖSYM 2. ek tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. ÖSYM 2. ek tercih kılavuzu yayınlandıktan sonra haberimiz içerisine eklenecektir.

2021 ek yerleştirme kayıt tarihleri bilgisi ÖSYM ek tercih kılavuzunda yer alıyor. Buna göre, bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 4-7 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Buna göre 140 puanla yapılacak ikinci ek yerleştirmenin de kayıt sürecinden hemen sonra ekim ayının başlarında yapılması bekleniyor.

  • 140 puanla tercihler
  • 140 puanla tercihler ne zaman başlıyor
  • yks 2. ek tercihler
  • yks 2. ek tercih tarihleri
  • yks 2. ek tercih kılavuzu
  • 140 puanla tercihler başladı mı
<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu