• $8,3007
  • €9,7624
  • 501.407
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Ocak 2020 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Yunanistan'ın göçmen çözümü: Yüzen barikat

Yunanistan'ın göçmen çözümü: Yüzen barikat

Son günlerde Yunan adalarındaki göçmenler kamplardaki kalabalıklar nedeniyle eylem düzenlerken Atina yeni göçleri engellemek için Ege Denizi’ni yüzen barikatla kapatacak.

Mülteci kamplarında bulunan göçmenleri insanlık dışı koşullarda barındırdığı ortaya çıkan Yunanistan, çareyi deniz yoluyla gelen sığınmacıları engellemek için yüzen barikat kurmakta buldu. Türkiye’den Yunan adalarına geçen sığınmacıları caydırmak isteyen Atina, Ege Denizi’ne ‘yüzen bir barikat sistemi’ yerleştirecek. Yunan Savunma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden duyurulan ihaleye göre sistemin, 2.7 kilometre uzunluğunda ve 1.1 metre yüksekliğinde bir ağ ya da bariyer şeklinde olması planlanıyor. Bariyerin 50 santimetrelik bölümünün su yüzeyinde bulunması ve burada yanıp sönen ışıkların olması isteniyor. Yunanistan’da altı ay önce göreve gelen Kiriakos Miçotakis hükümeti, göçle mücadele konusunda daha sert bir tutum benimseyeceklerini açıklamıştı. 

7 KAT KALABALIK

Midilli, Samos ve Sakız Adası’nda yaşayan Yunanlar geçen hafta mülteci kamplarının aşırı kalabalık olduğu gerekçesiyle protesto gerçekleştirmişti. Yunan adalarında bulunan ve resmi olarak 6 bin 200 kişilik kapasiteye sahip sığınmacı kamplarında 40 binden fazla sığınmacının yaşarken Türkiye ise milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Atina son olarak 100 bin yeni göçmen beklediğini açıklamıştı.

 

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov, AKŞAM  TV’den Ezgi Aşık’ın gündeme

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov AKŞAM TV'ye konuştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bağışıklığı güçlendiren kış besinleri

Brezilya^da korkutan hastane yangını! Hastalar sedyelerle dışarı çıkarıldı