• $8,2809
  • €10,098
  • 489.157
  • 1444.87
29 Mart 2018 Perşembe 13:31 | Son Güncelleme:

Yunanistan'dan idari gözaltı sürelerini uzatan yasal düzenleme

Yunanistan'dan idari gözaltı sürelerini uzatan yasal düzenleme

Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin dolması beklenen idari gözaltı sürelerini uzatabilecek yasa tasarısı Yunan meclisinde görüşülecek.

Yunanistan hükümetinin, tutuklu bulunan veya bir başka  ülke tarafından iadesi istenen iltica talebinde bulunmuş kişilerin gözaltı  sürelerini kısıtlayan yasayı değiştirmeye hazırlandığı bildirildi. 

Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontonis tarafından meclise getirilen  tasarının, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin  ardından Yunanistan'a kaçan askerlerin bir ay içerisinde dolacağı belirtilen  gözaltı sürelerini de ilgilendirebileceği kaydedildi.

Kadına şiddete ilişkin düzenlemelerin arasında sunulan tasarı bugün  mecliste görüşülecek.

Yasa tasarısının, bir suçtan dolayı hakkında iade talebi bulunan  üçüncü ülke vatandaşının yasal sınır olan 18 aydan fazla gözaltında tutulmasının  önünü açtığı ifade edildi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra helikopterle Yunanistan'a  firar ederek siyasi iltica talebinde bulunan 8 darbeci eski askerin idari gözaltı  sürelerinin bir ay içerisinde dolması nedeniyle serbest kalma ihtimalleri  bulunuyor.

Darbecilerin siyasi iltica taleplerine ilişkin hükümetin itirazı  sonrası kararın Danıştay tarafından 4 Mayıs'ta verileceği açıklanmıştı.

Yunan yargısı, Türkiye'nin üçüncü iade talebini bu ay içinde  reddetmişti.

(AA)

<p>Şeyma Subaşı ve  Mohammed Al Saloussi evleniyor! Haberi böyle duyurdu</p><p>Mohammed Al  S

Haftanın Magazin Başlıkları... Şeyma Subaşı Evleniyor!

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı