• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Haziran 2020 Pazartesi 16:12 | Son Güncelleme:

Yunanistan'dan Ege Adaları'nda yeni tahrik: Buraya sahip çıkacağız

Yunanistan'dan Ege Adaları'nda yeni tahrik: Buraya sahip çıkacağız

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, Aydın iline bağlı Eşek Adası'nı ziyaret etti. 4 saat süreceği belirtilen ziyaretin ardından Sakellaropulu'nın anı defterine "Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Buraya sahip çıkacağız." yazması bekleniyor.

Yunanistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropulu, ilk sınır ötesi ziyaretini Aydın'a bağlık Eşek Adası'na gerçekleştirdi.

4 saat sürecek ziyarette Sakellaropulu, adada yer alan Ulusal Hapishane, okul ve belediye başkanlığına ziyarette bulunacağı belirtildi.

"BURAYA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, Eşek Adası'nda bulunan anı defterine ise şu satırları yazması bekleniyor:

Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz'de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temek direğidir."

YUNAN İŞGALİNDEKİ EŞEK ADASI

1932 Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere'nin 1943'te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması'na taraf olan ABD2nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası'nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor.

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetlerinin yerel saatle 13.00-15.00'

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, işgalci Ermenistan güçlerinin tank ve sığınaklarını imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sağlık Bakanı Koca, Dilmener Acil Durum Hastanesinde incelemelerde bulundu

Aynı kökte büyüyen çam ile köknar ağaçları görenleri hayrete düşürüyor