• $8,2793
  • €10,0087
  • 482.931
  • 1427.73
27 Nisan 2021 Salı 11:58 | Son Güncelleme:

Yunanistan'da Akkuyu paniği: Türkiye komşu ülkelerle pazarlık yapmalılar

Yunanistan'da Akkuyu paniği: Türkiye komşu ülkelerle pazarlık yapmalılar

Yunanistan'daki Akkuyu rahatsızlığı devam ediyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Türkiye, Akkuyu'da yapım aşamasındaki nükleer santral için komşu ülkelerle pazarlık yapmalı." ifadesinde bulundu.

Türkiye, Mersin'de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ile sıfır emisyonla çalışan nükleer enerjiye sahip olacak olması komşu ülke Yunanistan'ı rahatsız etmeyi sürdürüyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, geçtiğimiz aylarda ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde "Akkuyu'da nükleer santral inşa etmenin birçok sorunlu neticesini gündeme getirmiş", santral nedeniyle "Doğu Akdeniz'de yeni bir 'Çernobil' tehlikesinin yaşanabileceğini" iddia etmişti.

Dendias, 26 Nisan 1986'da Çernobil Nükleer Santrali'nin 4 numaralı reaktöründe meydana gelen kazayla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

"TÜRKİYE KOMŞU ÜLKELERLE PAZARLIK YAPMALI"

Yunan bakan, tarihteki en büyük nükleer kaza olan Çernobil felaketinin, bugün pusuda bekleyen tehlikelerin değişmez bir hatırlatıcısı olduğu görüşünü paylaştı.Niko s Dendias, Ankara'nın nükleer santral için komşu ülkelerle masaya oturması gerektiğini savundu.

"NÜKLEER SİLAH GELİŞTİRECEK MALZEMELER ELDE EDİYORLAR"

Akkuyu NGS ile ilgili Yunan basınında daha önce yer alan bir haberde, Atina'nın yıllardır Türkiye'nin 'şüpheli' çabalarına dikkatle baktığı belirtilerek, "Türkiye, enerji üretimi için nükleer reaktörler yaparak, hem gerekli teknolojik bilgi birikimini hem de nükleer silahların geliştirilmesinde kullanılabilecek malzemelere erişimi elde ediyor." görüşü aktarılmıştı. Haberde, "Türkiye, nükleer mühendisleri eğitiyor ve hem sivil hem de askeri kullanım için tasarlanmış fisil madde ve ekipman gibi kaynaklara erişmek istiyor." ifadesine yer verilmişti.

  • yunanistan akkuyu rahatsızlığı
  • yunanistan dışişleri bakanı akkuyu açıklaması
  • akkuyu son dakika
<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı