• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
19 Ocak 2021 Salı 01:46 | Son Güncelleme:

Yunanistan ‘Viper' gerginlik peşinde

Yunanistan ‘Viper' gerginlik peşinde

Yunanistan'a ait ilk F-16 modernizasyondan çıktı. İlk jet, F-16'ların en üst düzey sürümü olan “Viper 70” seviyesine çıkartıldı.

Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile F-16’ların üreticisi Lockheed Martin tarafından ortak olarak başlatılan modernizasyon sürecinin ilk “Viper Block 70” versiyonu (F-16’ların en üst düzey versiyonu) ilk uçuşunu yaptı.

PROVOKATİF MESAJ

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, F-16’nın ilk Viper versiyonun test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı ve jetin fotoğrafını paylaştı. Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ise, “İlk F-16 Viper Yunanistan semalarında. Yunan Hava Kuvvetleri hiç olmadığı kadar ileride. Gökyüzü bizimdir” mesajını paylaştı.

‘ÜSTÜNLÜK’ HAYALİ

F-16V Block 70’in ilk uçuşunu Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi tesislerinde yaptığı, Ocak sonunda ise ABD’ye Lockheed Martin tesislerine gideceği ve son testlerden geçirileceği aktarıldı. Çoğu 30 yaşına dayanmış Yunan F-16 filosunun modernizasyon maliyeti 1,2 milyar dolar olacak. Yunanistan’ın son dönemde silahlanmaya ağırlık vermesi, Ege ve Akdeniz hava sahasında Türkiye’ye karşı üstünlük sağlama hedefinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.


Haberin Özeti

Yunanistan'a ait ilk F-16 modernizasyondan çıktı. İlk jet, F-16'ların en üst düzey sürümü olan “Viper 70” seviyesine çıkartıldı.

DETAY
• Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, jetin fotoğrafını "İlk F-16 Viper Yunanistan semalarında. Yunan Hava Kuvvetleri hiç olmadığı kadar ileride. Gökyüzü bizimdir." mesajıyla paylaştı.
• Yunanistan, çoğu 30 yaşına dayanmış F-16 filosunun modernizasyonu için 1,2 milyar dolar harcayacak.
<p>MODERATÖR GECE</p><p>Deneyimli gazeteci Erem Şentürk; 8 Mart Pazartesi gününden itibaren,

Erem Şentürk, 8 Mart Pazartesi'den itibaren 24 TV'de

İstanbul'da ''kısıtlamasız'' ilk cumartesi günü

Şanlıurfa'da mağaralara operasyon: 29 gözaltı

Arşivlerden çıkan tarihe damga vuran anlar