• $7,2832
  • €8,7892
  • 403.686
  • 1527.45
22 Şubat 2021 Pazartesi 22:31 | Son Güncelleme:

Yunanistan ve ABD'den sınırımızda tatbikat

Yunanistan ve ABD'den sınırımızda tatbikat

Batı Trakya'da Yunanistan ile ABD arasında ortak tatbikat gerçekleştirilecek. Bu gece Dedeağaç'a gelecek olan ABD ordusuna ait 145 helikopter ile yüzlerce askeri araç, “Defender Europe 2021” adlı tatbikatta kullanılacak.

Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran Yunanistan, Batı Trakya'da ikinci kez ABD ile ortak tatbikat yapma kararı aldı. "Defender Europe 2021" adı verilen tatbikatta Apache saldırı helikopterleri de dahil olmak üzere toplam 150'den fazla Amerikan helikopterinin, Yunanistan ve diğer Balkan ülkelerinde çeşitli tatbikatlara katılmak üzere Dedeağaç'a geleceği duyuruldu. Bu gece Endurance adlı kargo gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek olan Amerikan ordusuna ait askeri helikopterlerin, İskeçe Kayalar atış tatbikat alanında Yunanistan'a ait aynı tip helikopterlerle birlikte eğitim tatbikatı gerçekleştirileceği ifade edildi.

ABD'ye ait 145 helikopter Türkiye sınırına getiriliyor.

1800 ASKERİ ARAÇ

Batı Trakya medyası, ABD'ye ait Endurance adlı kargo gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek olan askeri araçlara ilişkin paylaştığı detayda şu ifadelere yer verdi: "110 adet Black Hawks helikopterleri, 25 adet Apache tipi saldırı helikopteri, 10 adet Chinook ağır nakliye helikopteri ve ilk kez 1800´den fazla askeri araç bölgeye geliyor." Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktaki kentte, ABD'ye deniz üssü tahsis edilmişti.

AKDENİZ'DE DE ORTAK TATBİKAT

İtalya açıklarında bugün başlayacak NATO tatbikatı Dynamic Manta-2021'de Türkiye, Yunanistan, ABD, Almanya, Fransa, Belçika ve İtalya yer alıyor. Türk ordusu gövde gösterisine bir fırkateyn, bir denizaltıyla katılıyor.

<p>İngiltere ile başlayalım. nam-ı diğer Güneş Batmayan ülke...  İngilterede yaşanan küçülme ülke ta

Ne ABD ne İngiltere ne de Almanya.... Türkiye büyüme liginde ilk sıralarda

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu