• $7,3687
  • €8,8975
  • 408.708
  • 1545.99
30 Ocak 2021 Cumartesi 02:37 | Son Güncelleme:

Yunan zulmü Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşındı

Yunan zulmü Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşındı

ABD merkezli bir insan hakları örgütü, Yunanistan'ın sığınmacılara yönelik insanlık dışı muamelelerini belgeleyerek soruşturma başlatılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Dava bir AB ülkesini ilk defa hedef alıyor.

Washington merkezli Suriyeli insan hakları örgütü “Adalet ve Hesap Sorulabilirlik Merkezi” (Syria Justice and Accountability Center), Yunanistan’ı mültecilere karşı uygulamaları nedeniyle “insanlığa karşı suç işlemekle” suçlayarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) dava başvurusu yaptı. Başvuruda Yunanistan’ın deniz sınırlarında ve topraklarındaki kamplarda sığınmacılara yönelik kötü muamele ve taciz uygulamalarıyla ilgili tanık ifadeleri ve video kanıtlarına yer verildi. Merkez Başkanı Muhammed el Abdullah, bunun AB’ye yönelik ilk yasal başvuru olduğunu belirterek “Hiçbir AB ülkesi insanlığa karşı suç işlemek suçlamasıyla karşılaşmak istemez” dedi.

FRONTEX TOPUN UCUNDA

Türkiye ile AB arasında Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatı sonrasında kaydedilen kötü muamele ve taciz olaylarının belgelendiği suç duyurusunda Yunan kara sularına varan sığınmacı teknelerinin motorlarının sökülmesi, hasarlı bir şekilde “Türk sahil güvenliğinin kurtarması” hesabıyla açık denize bırakılması gibi uygulamalara da yer verilerek, AB’ye bağlı Sınır ve Kıyı Koruma Ajansı’nın da (Frontex), “insanlığa karşı işlenmiş suç” olarak değerlendirilebilecek bu uygulamalara dahil olduğu belirtiliyor. 

SÜREÇ BİRKAÇ AY SÜRECEK 

UCM, dosyayı inceledikten sonra soruşturma başlatılıp başlatılmayacağına karar verecek. Sürecin birkaç ay alacağı tahmin ediliyor. Lahey merkezli Mahkeme, her yıl bireyler ve kuruluşlardan yüzlerce başvuru almasına rağmen çoğunlukla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve üyelerinden gelen başvuruları kabul ediyor.

BOTLARI BATIRDILAR

Örgütün sunduğu kanıtlar arasında Yunan güvenlik birimlerinin sığınmacı botlarını sivri uçlu değneklerle delerek ölüme terk ettiğini gösteren görüntüler başı çekiyor.

<p>Altın fiyatlarında son dakika haberleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. 408 lira bandında

Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? Altın fiyatlarındaki hedef nedir?

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı

Kaza sonrası kamyonun kasasında yabancı uyruklu 114 kişi çıktı

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, Karaman'da ziyarete açıldı