• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
23 Mart 2018 Cuma 17:05 | Son Güncelleme:

Yeni bir okyanus yolda: Afrika kıtası ikiye bölünüyor

Yeni bir okyanus yolda: Afrika kıtası ikiye bölünüyor

Etiyopya'da oluşan dev yarığın ardından Kenya'da da oluşan dev yarık yerel halkın iyice korkmasına neden oldu. Konuya ilişkin inceleme yapan uzmanlar ise bu durumun devam edeceğini tahmin ediyor. Eğer uzmanların yaptığı bu tahmin doğru çıkarsa dünya haritasının yeniden çizilmesi gerekiyor.

Etiyopya’da bulunan Afar Çölü’nde yaşanan depremin ardından oluşan yarık büyük bir korkuya neden olmuştu. Yer altı volkanik hareketleri göz önüne alan uzmanlar yaptıkları inceleme neticesinde Doğu Afrika’nın ana karadan kalıcı olarak ayrılacağı ve Afrika’nın doğusunda yeni bir kıtanın oluşacağı kanaatine varmıştı.

Pazartesi günü Kenya’da gerçekleşen yeni bir deprem ve oluşan yarıkta adeta araştırmacıların tahminini doğruladı. Gerçekleşen deprem sonrası Maai Mahiu-Narok otoyolu üzerinde 50 metre derinliğinde, 20 metre genişliğinde ve 700 metre uzunluğunda oluşan yarık, kara parçasının yavaş yavaş koptuğunu gösteriyor.

BU durum karşısında korkan yerli halk, ne olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Yapılan araştırmalara da bakıldığında milimetre milimetre Afrika’kıtasında kopan parça, yakın gelecekte yeni bir kıta, yeni bir okyanus oluşmasına neden olacak gibi görünüyor.

(Yeni Şafak)

<p> </p>

İsrail'e karşı uluslararası denge nasıl sağlanır?

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti