• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
22 Şubat 2019 Cuma 18:55 | Son Güncelleme:

Yemen katliamına rağmen BAE ile 6 milyar dolarlık silah anlaşması imzalandı

Yemen katliamına rağmen BAE ile 6 milyar dolarlık silah anlaşması imzalandı

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de gerçekleştirilen ve 5 gün süren IDEX-2019 savunma fuarında yaklaşık 6 milyar dolarlık silah anlaşması imzaladı.

TM Dijital Haber Merkezi

BAE'de Perşembe günü sona eren Uluslararası Savunma Sergisi'nin (IDEX-2019) beş günü boyunca yerel ve uluslararası şirketler arasında 5 buçuk milyar dolardan fazla 104 savunma sözleşmesi imzaladı.

BAE şirketleri anlaşmaların yüzde 35'ini alırken, yüzde 65'i yabancı şirketlere ateşli silah tedarik etmek, eğitim vermek ve BAE Silahlı Kuvvetleri için diğer lojistik malzemeleri satın almak için imzalandı.

En büyük savunma sözleşmesi 1.6 milyar dolar tutarında bir Amerikan şirketi olan Raytheon ile BAE arasında gerçekleşti. Bu sözleşme kapsamında BAE Hava Kuvvetleri Raytheon'dan Patriot hava savunma sistemi alacak.

“SİLAHLAR YEMEN’DE TEST EDİLİYOR”

Uluslararası Af Örgütü, Birleşik Arap Emirlikleri’ni Batılı ülkelerden satın aldığı silahları Yemen’de “kimseye hesap vermeyen ve savaş suçu işledikleri bilinen milis kuvvetlerine” dağıtmakla suçluyor.

Uluslararası Af Örgütü, Yemen'de İran destekli Husilere karşı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon kapsamında savaşan milislere Batı menşeli silahların Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden sevk edildiğini iddia ediyor. Örgütten Çarşamba günü yapılan açıklamada, "Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait kuvvetler, kimseye hesap vermeyen ve savaş suçu işledikleri bilinen Yemen'deki milislere Batılı ve diğer ülkelerden satın aldıkları milyarlarca dolar değerindeki silahları dağıtıyor” suçlamasında bulunmuştu.

Uzmanlar, IDEX-2019 savunma fuarında 5 buçuk milyar dolarlık silah anlaşması yapan BAE'nin bu silahları yine Yemen'e gönderip savaş suçu işlemesinden endişe ediyor.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü