• $8,1077
  • €9,8001
  • 462.104
  • 1377.23
24 Haziran 2018 Pazar 11:09 | Son Güncelleme:

Yemen Dışişleri Bakanı: Hudeyde operasyonu için uluslararası güçleri ikna ettik

Yemen Dışişleri Bakanı: Hudeyde operasyonu için uluslararası güçleri ikna ettik

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu ile Yemen meşru hükümetinin yürüttüğü diplomasi çalışmaları sonucunda Hudeyde operasyonu için uluslararası güçleri ikna ettiğini söyledi.

El-Yemani, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, “Meşru hükümet güçlerinin, İran destekli Husi militanların silah kaçakçılığı için kullandığı Hudeyde limanını ele geçirmesi ve uluslararası suları güvence altına almasının önemine dair uluslararası topluma gerekli açıklamaları yaptık” dedi.

Uluslararası toplumun, bazı çekinceleri olmasına rağmen meşru hükümet ve Arap Koalisyonu kuvvetlerinin, Hudeyde limanını insani yardımlar için kullanma ve uluslararası suları güvence altına alma ilkesiyle yöneteceğinden dolayı operasyonu anlayışla karşıladığını belirten el-Yemani, “Uluslararası toplum artık Yemen’in batı sahillerinin tamamen kurtarılması ve Husilerin Hudeyde’den çıkarılması gerektiği konusunda ikna oldu” şeklinde konuştu.

Hudeyde için telefon diplomasisi

Öte yandan Yemen Resmi Haber Ajansı’nın (SABA) haberine göre Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alister Piert ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Piert görüşmede, İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Daimi Temsilcisi’nin barış çabalarını ve Hudeyde’de barışçıl çözümü desteklediğini ifade etti.

Telefon görüşmesinde Bakan el-Yemani’nin İngiliz mevkidaşına Yemen’deki son duruma dair bilgi verdiğine işaret edilen haberde, Yemani’nin, “Husileri barışçıl çözüme ikna etmek için bütün yolları denememize rağmen başarılı olamadık” dediği aktarıldı.

Husilerin Hudeyde limanı aracılığıyla İran’dan büyük miktarda silah elde etmesinin sadece Yemen için değil bütün bölge ülkeleri için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Yemani, “Husi militanların, Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’deki uluslararası ticaret yollarını daha fazla tehdit etmesine göz yumamayız” ifadelerini kullandı.

SABA haber ajansının verdiği bilgiye göre, Yemani ve Pietr yaptıkları telefon görüşmesinde, BM Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemen’deki siyasi çözüm çalışmalarının önemine vurgu yaparak, Husilerin de barışçıl çözümü kabul etmesini umduklarını dile getirdi. Bunun yanı sıra uluslararası insani yardımların Yemen’e hiçbir engelle karşılaşmadan ulaşmasının önemine de dikkat çekildi.

Griffiths, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Yemen’de barışın sağlanması için taraflarla iletişimi sürdürdüğünü belirterek, askeri operasyonların artmasının siyasi çözüme olumsuz etkide bulunmasından endişe duyduğunu ifade etmişti.

Önceliğinin ilk aşamada askeri operasyonlar yerine Hudeyde’ye barışçıl bir çözüm getirmek olduğunu dile getiren Griffiths, yakın zamanda Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile bir görüşme gerçekleştirmeyi umduğunu söyledi.
Griffiths ayrıca, “Şiddetin daha fazla artmaması için taraflarla uzlaşıya varacağımız konusunda umutluyum” şeklinde konuştu.

(Şarku'l Avsat)

<p class='MsoNormal'>Peki, yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür? Kıdemi çok olan işçinin izni de çok

Yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür?

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi