• $ 7,1955
  • € 8,5072
  • 442.32
  • 1110.05
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
05 Temmuz 2020 Pazar 02:40 | Son Güncelleme:

Virüse karşı umut veren ilaçlar geliyor

Koronavirüse karşı klinik ilaç testleri sürerken DSÖ Başkanı, olumlu sonuçları 2 hafta içinde beklediklerini belirtti. Dr. Swaminathan ise en umut verici ilacın Remdesivir olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Dr. Soumya Swaminathan, korona virüsüne karşı geliştirilen ilaçlar arasında sadece ebola ilacı Remdesivir’in testlerinin “umut verici sonuçlar ortaya koyduğunu” söyledi. Swaminathan, Remdesivir’in test edildiği hastalarda hastaneye yatma oranının azaldığını belirtti. Swaminathan, “Şimdilik araştırmalar, bu ilacı kullanan hastaların daha hızlı iyileştiğini gösteriyor” dedi. ABD’nin ilacın neredeyse dünyadaki tüm stokunu satın aldığı belirtilmişti. Bu, hiçbir ülkenin en az üç ay boyunca ilaç bulamayacağı anlamına geliyor.

2 HAFTAYA SONUÇ

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, 39 ülkede 5 bin 500 hasta üzerinde yapılan klinik ilaç testlerin ara sonuçlarının iki hafta içerisinde çıkmasını beklediklerini söyledi. Çalışmalar 5 ana dal üzerinde ilerliyordu. Bunlar standart bakım, remdesivir, sıtma ilacı hidroksiklorokin, lopinavir/ritonavir AIDS ilaçları ve interferonla birleştirilmiş lopinavir/ritonavir. 

AŞI KONUSUNDA KORKUTTU

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan, “Kovid-19 aşısı için büyük umutlara kapılmayın. Şu an hiçbir aşı çalışması, virüs üzerinde etkili değil” dedi. 

ALMAN VİROLOG: İKİNCİ DALGA OLMAYACAK 

Alman virolog Hendrik Streeck, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalganın olmayacağını, çünkü virüsün tamamen kaybolmayacağını ve mevcut insan koronavirüslerinden biri haline geleceğini belirtti. Kovid-19’un, aşı bulununcaya kadar yok edilmesinin mümkün olmayacağını söyleyen Alman uzman, “Tam da bu yüzden Kovid-19’u günlük hayatımıza entegre etmemiz gerekiyor” dedi. 

Muharrem İnce parti kuracak mı?

Muharrem İnce parti kuracak mı?

Teneke kutudan şarj aleti yaptı

Teneke kutudan şarj aleti yaptı

Iğdır'da altın böceklerinin beslenme anını AA kameras

Iğdır'da altın böceklerinin beslenme anını AA kamerası görüntüledi

İçişleri Bakanlığınca Türkiye genelinde koronavir&#

İçişleri Bakanlığınca Türkiye genelinde koronavirüs denetimleri yapıldı