• $7,7122
  • €9,0017
  • 462.113
  • 1102.65
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
11 Mart 2014 Salı 11:42 | Son Güncelleme:

Viktor Yanukoviç: ‘Kiev‘e bir gün geri döneceğim‘

Viktor Yanukoviç: ‘Kiev‘e bir gün geri döneceğim‘

Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna'nın halen tek meşru devlet başkanı ve başkumandanı olduğunu savunarak, "Ben görevi bırakıp hiçbir yere kaçmadım. Şartlar elverdiğinde geri döneceğim" dedi.

Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Yanukoviç, bir kez daha basının karşısına çıktı. İşte Yanukoviç'in konuşmasından satırbaşları:

** "Ukrayna'nın halen tek meşru devlet başkanı ve başkumandanıyım. Ben görevi bırakıp hiçbir yere kaçmadım. Şartlar elverdiğinde geri döneceğim"

** "25 Mayıs'ta yapıcak seçimler kanunlara aykırıdır. Eğer bu seçimler yapılacaksa da totaliter aşırıcı grupların gölgesinde yapılacak. Bu seçimlerden çıkacak her türlü sonuç gayrimeşru olacaktır"

** "ABD, mevcut yasaları gereği Ukrayna'ya ekonomik yardımda bulunamaz"

200 GAZETECİ TAKİP ETTİ
22 Şubat'ta Ukrayna parlamentosu tarafından devlet başkanlığı görevinden azledilen Yanukoviç Rusya'nın güney şehirlerinden Rostov-na Donu'da basının karşısına çıkarak, hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bir salonda kameraların karşına geçen Yanukoviç'in basın açıklamasını 200 kadar gazeteci takip etti. 

ÜLKEDEN KAÇMADIM, KİEV'E GERİ DÖNECEĞİM
Yaklaşık beş dakika süren ve gazetecilerin soru sormasına izin verilmeyen basın toplantısında Yanukoviç, "Beni anayasa gereği görevden almadılar. ABD ve diğer ülkelerin 'Başkan ülkeyi bırakıp kaçarak meşruluğunu kaybetti' açıklamalarına katılmıyorum.  Kiev'e geri döneceğim" diye konuştu. Yanukoviç, muhalefetin ülkeyi silah zoruyla ele geçirdiğini öne sürerek, "Bunu yapanlar hesabını bir gün verecekler" dedi. 

"FAŞİZMİN NE OLDUĞUNU UNUTTUNUZ MU?"
Yanukoviç, Ukrayna'da muhalefeti destekleyen Batı ve ABD'ye seslenerek şunları söyledi:
"Bu karanlık güçlerin Batı'daki patronlarına sormak istiyorum. Kör mü oldunuz, hafızanızı mı kaybettiniz? Faşizmin ne olduğunu unuttunuz mu? Ama askerler ve subaylar, 21 Şubat'ta bana toplumsal barışı garanti eden anlaşmaya imza atan saygıdeğer Batılı bakanlar ve Maydan'da huzursuzluk çıkartanların aksine bu yaşananların ne olduğunu biliyorlar. Onlar sizin verdiğiniz suç emirlerini yerine getirmeyecekler."

"BAŞKANLIK SEÇİMLERİ GAYRİ MEŞRU"
Yanukoviç, 25 Mayıs'ta düzenlenecek erken seçimlerin kanunlara aykırı olduğunu, bu seçimlerden çıkacak her türlü sonucun meşru olamayacağını ileri sürdü. Yanukoviç, "Eğer bu seçimler yapılacaksa da totaliter aşırıcı grupların gölgesinde yapılacak. Bu seçimlerden çıkacak her türlü sonuç gayrimeşru olmayacaktır" ifadesini kullandı. 

Ukrayna'da yeni yönetimin adımlarının ekonomik ve sosyal olarak kötü sonuçlar doğuracağını iddia eden Yanukoviç, "Yakın zamanda, sosyal ve ekonomik olarak ciddi gerileme yaşanacak. Bunun sorumluluğunu bana ve belki de Rusya'ya yükleyeceksiniz. Yeni yönetim tarafından ortaya atılanlar halkın çıkarına değil. Bizim ülke için bir planımız vardı. Yönetim ele geçirildikten sonra bu imkansız hale gedi" dedi.

"ABD, UKRAYNA'YA EKONOMİK YARDIMDA BULUNAMAZ"
Yanukoviç, ABD'nin mevcut yasaları gereği Kiev yönetimine ekonomik yardım yapmayacağını da öne sürdü. Yanukoviç, şunları söyledi:
"Bildiğim kadarıya ABD anayasası, seçilmiş devlet başkanı darbe veya yasa dışı yollarla devrilmiş bir ülkeye finansal yardım yapmayı yasaklıyor. Ben ABD kongresi ve senatosunu, hükümetlerinin hukuki eylemlerini değerlendirmeye çağırıyorum. Siz kendi kanunlarınız gereği eşkıyalara para veremezsiniz."

Yanukoviç, 28 Şubat'ta yaklaşık bir haftalık belirsizliğin ardından Rostov'da basın toplantısı düzenlemişti.

ABD: KIRIM REFERANDUMU MEŞRU DEĞİL
Bu arada ABD'den flaş bir açıklama yapıldı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, 16 Mart'ta yapılması öngörülen ve Ukrayna'nın Kırım bölgesinin ülkeden ayrılmasına yol açabilecek referandumu, ABD'nin 'meşru' görmeyeceğini söyledi. 

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, gündelik basın toplantısında, bir gazetecinin, "Başkan Obama, Ukrayna'daki durumla ilgili dünya liderleri ile görüşüyor. Sizce referandumun geri çekilmesi olasılığı var mı, yoksa olacak mı? Görüşmeler bunun ne kadar meşru olup olmadığı yönünde mi" sorusuna verdiği yanıtta, "Başkan Obama'nın, Ukrayna ve Kırım'daki duruma ilişkin görüşmeleri yalnızca referandum konusu ile sınırlı değil. Biz referandumu Ukrayna anayasasına aykırı olduğunu ve meşru olmadığını düşünüyoruz" dedi.

Carney, "Başkaları da öyle görüyor. Ama görüşmeler daha geniş kapsamlı, bu krizin barışçıl yollarla sona erdirilebilmesi için. Ruslara, başka bir yol daha olduğunu ortaklarımızla birlikte göstermeye çalışıyoruz. Uluslararası bir gözlemci grubunun bölgeye gelmesini, Rusya'nın öne dürdüğü gibi Etnik Ruslara baskı yapılıp yapılmadığını gözlemesini öneriyoruz. Oradaki askerler üslerine dönmeli ve Rusya Ukrayna hükümeti ile direk diyaloğa girmeli diyoruz" dedi.

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>'Karadeniz gazı ithal

Bir Dakikada Gündem

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

24 Eylül Perşembe burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları

Balıkta en iyi 5 pişirme yöntemi