• $8,493
  • €10,2699
  • 496.3
  • 1441.33
31 Mart 2018 Cumartesi 18:01 | Son Güncelleme:

Veliaht Prens Bin Selman'ın Irak'ı ziyaret edeceği iddiası yalanlandı

Veliaht Prens Bin Selman'ın Irak'ı ziyaret edeceği iddiası yalanlandı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Irak'ı ziyaret edeceğine dair basında yer alan iddiaları yalanladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, iki kardeş ve dost ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra son zamanlarda tüm alanların tanıklık ettiği olumlu gelişmeler olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Veliaht Prens Bin Selman'ın kardeş Irak'ı ziyaret edeceğine dair basında yer alan iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Irak eski Savunma Bakanlarından Sadun el-Duleymi'nin basına yansıyan açıklamalarında, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman'ın Bağdat ve Şiilerin yaşadığı Necef'i ziyaret edeceği iddia edilmiş, İran'a yakın Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye bağlı bazı gruplar, ziyaret iddiasına tepki göstermişti.

Irak'ta Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr ise Bin Selman'ın Irak'ı ziyaret edeceği iddialarına ilişkin, ülkesinin mezhepsel çatışmadan ne şekilde olursa olsun çıkması gerektiğini belirterek, "Irak, çatışma sahası olarak kalmamalı ve tüm komşularına eşit olarak açılmalı." ifadelerini kullanmıştı.

Şii lider Sadr, geçen yıl temmuz ayında Suudi Arabistan'ı ziyaretinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmüştü.  AA

<p>Bedir Acar, 'Görüntüler öyle acımasız ve vahşi ki 21. Yüzyılda devlet terörünün kitabını yazıyorl

İsrail aslında neyden korkuyor?

Şakayık koparmanın bedeli 241 bin TL'ye kadar çıkabiliyor

Türkiye genelinde bayram namazı sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak kılındı

Mescid'i Aksa'da bir araya gelen Müslümanlar, Ramazan Bayramı namazını kıldı