• $7,4827
  • €9,0516
  • 441.648
  • 1556.77
29 Aralık 2020 Salı 18:31 | Son Güncelleme:

Uzay çöplüğüne karşı dikkat çeken proje: Ahşap uydu fırlatacaklar

Uzay çöplüğüne karşı dikkat çeken proje: Ahşap uydu fırlatacaklar
AA

Japonya, dünyanın ilk ahşap uydusunu üretmek için kolları sıvadı. Uzaydaki uydu çöplüğüne çözüm olması düşünülen "ahşap uydu projesi"nin 2023 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

Japonya’da uzun yıllardır ahşap ve ağaç ürünlerine yönelik çalışmalar yürüten Sumitomo Forestry (SFC) firması ile Kyoto Üniversitesi, dünyanın ilk ahşap uydusunun üretilmesi için el ele verdi.

AA'nın aktardığı habere göre, SFC'den yapılan açıklamada, sayıları yıldan yıla artan uzay çöpleri karşısında firma ile Kyoto Üniversitesi'nin, dünyanın ilk ahşap uydusunu üreterek uzaya gönderilmesi projesinde anlaştığı bildirildi.

SFC, anlaşma çerçevesinde uzayda ahşap materyallerin kullanılmasına yönelik araştırma yapacak.

Dünyanın farklı tabiat ortamlarındaki ahşaplar üzerinde yapılan deneyler sonrası SFC firması ile Kyoto Üniversitesi, 2023'e kadar ısı değişikliklerine ve güneş ışığına dirençli ahşap uydu üretecek.

"UÇUŞ MODELİNİ YAPACAĞIZ"

Projede görev verilen Mart 2008’de Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) ziyaret eden Japon Astronot ve Kyoto Üniversitesi Öğretim Üyesi Doi Takao, BBC'ye konuştu.

Doi, şu ifadeleri kullandı:

"Atmosfere yeniden giren tüm uyduların yandığı, üst atmosferde yıllarca süzülüp duran minik alüminyum oksit partikülleri meydana getirdiği gerçeğinden oldukça endişeliyiz."

Projenin dünyanın doğasını etkileyeceğini kaydeden Doi, şunları kaydetti:

"Sonraki safha, uydunun mühendislik modelini geliştirmek. Daha sonra ise uçuş modelini yapacağız."

YÜZDE 60'I KULLANIM DIŞI

İletişim, televizyon, navigasyon ve hava tahmini gibi amaçlarla atmosfere fırlatılan uydu sayısı gittikçe artarken, kullanım süresi bitmiş uydu parçaları dünyaya düşme riski taşıyor.

Dünya Ekonomik Forumuna dayandırılan verilere göre, dünyanın çevresinde yaklaşık 6 bin uydunun yüzde 60’ının artık kullanılmaması sebebiyle atmosferde uzay çöpü oluşturuyor.

<p>Peki, 65 yaş ve engelli maaşlarına ne kadar zam yapıldı? Çalışma hayatı ne zaman normale dönecek?

65 yaş ve engelli maaşlarına ne kadar zam yapıldı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın ilk sanal savunma fuarı yoğun ilgi görüyor

Bu besin vücuttaki tüm iltihabı kurutuyor!