• $9,3081
  • €10,8392
  • 529.616
  • 1429.85
30 Eylül 2021 Perşembe 11:20 | Son Güncelleme:

"Usame Bin Ladin gerçekten öldü mü?" gizemi... Tanıklar operasyon anında orada olmadığını söyledi

"Usame Bin Ladin gerçekten öldü mü"" gizemi... Tanıklar operasyon anında orada olmadığını söyledi
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

ABD'nin Afganistan'ı 20 yıl süren işgalinin altındaki neden El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi operasyonu, hâlâ tartışılıyor. Görgü tanıkları, operasyonun yapıldığı anda Bin Ladin'in orada olup olmadığını teyit edemediklerini ifade etti.

Usame Bin Ladin'in ölümüyle sonuçlanan Neptün Mızrağı Operasyonu'nun üzerinden yaklaşık 11 yıl geçmesine rağmen görgü tanıkları ve olayları araştıranlar Bin Ladin'in öldürüldüğüne dair bir teyit olmadığı için tüm baskının düzenlenip düzenlenmediğinden hala şüphe duyuyor.

Aksam.com.tr'nin Sputnik International'dan aktardığı habere göre, Pakistanlı gazeteciler Usame Bin Ladin'in o gün orada olduğunu teyit edemediklerini, bu nedenle söz konusu operasyonun ABD'nin uluslararası itibarını sağlamak amacıyla bir düzen olduğunu iddia etti.

Görgü tanıklarından Raja Harun, Sputnik'e verdiği demeçte, "Bin Ladin'in binada olmadığından eminiz. Ama ailesi kesinlikle birkaç yıldır bölgede yaşıyordu." dedi.

Tüm operasyonu gelişirken gözlemleyen Harun, Bin Ladin'in bulunduğu öne sürülen binaya çok yakın ikamet ediyordu. Harun'a göre, Amerikan ve Batı medyasında çıkan Usame bin Ladin'in şehrimizde öldürüldüğü haberleri şaşırtıcıydı. Ardından yerli ve yabancı gazeteciler gelmeye başladı. Bunu Obama'nın dünyanın en tehlikeli terör örgütünün başkanının öldürülmesine ilişkin açıklamaları ve tebrikleri takip etti. Harun, "Cesedinin denize atılması aptalca ve gülünçtür" dedi.

NEPTÜN MIZRAĞI OPERASYONU

Haberde, Bin Ladin'in, "1990'ların sonlarından bu yana ülkenin bazı bölgelerine hakim olan Taliban'ın desteğiyle Afganistan'da saklandığı" yazıldı.

New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ile Washington'daki Pentagon binasına yönelik (3.000'den fazla Amerikalının öldüğü) 11 Eylül 2001 terör saldırılarının ardından ABD, Afganistan'dan Bin Ladin'in iadesini talep etti. Taliban'ın teröristi iade etmeyi reddetmesi, ABD'nin ülkeye yaklaşık 20 yıldır süren askeri müdahalesine yol açtı. Ancak bin Ladin, Afganistan'daki Taliban rejiminin ABD ve müttefikleri tarafından devrilmesinin ardından tutuklanmaktan kurtulmayı başardı.

Birkaç yıl boyunca, El Kaide lideri siyaseten aktif olmaya devam etti, sürekli olarak televizyona çıktı ve yeni tehditler savurdu, ancak yeri bilinmiyordu.

2010 yılında CIA, bin Ladin'in Pakistan'ın Abbottabad şehrinde bulunduğu iddia edilen yerleşkesini ziyaret eden kuryesinin izini sürdü. El Kaide liderini öldürme operasyonu, aylarca süren gözetim ve özel kuvvetlerin Bin Ladin'in yerleşkesinin bir kopyasına baskın yapmak için eğitilmesinin ardından 1 Mayıs 2011'de Afganistan'dan başlatıldı.

Lasdin'in cenazesi Afganistan'ın Celalabad kentindeki üsse nakledildi. Orada, cesedin fotoğrafı çekildi ve ertesi gün DNA analizi, onun Bin Ladin olduğunu doğruladı. Daha sonra, ceset Arap Denizi'ndeki USS Carl Vinson gemisine götürüldü "Müslüman geleneklerine uygun olarak" denize bırakıldı. Ancak herhangi bir bağımsız taraf Bin Ladin'in ölümünü teyit edememişti.

El Kaide, 6 Mayıs'ta liderlerinin öldüğünü doğruladı.

Operasyonun detayları, Bin Ladin'in öldürülmesinden üç ay sonra The New Yorker tarafından yayımlandı.

<p><i>'Allah bir nefes gibi yakın</i></p><p><i>Gökyüzü bir nefes kadar uzakta.</i></p><p><i>Gidecekt

Bayraktar olmak, bayrağa adanmak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu