• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
30 Ağustos 2012 Perşembe 02:27 | Son Güncelleme:

Ürdün'deki Suriyeli sığınmacılar

Ürdün'deki Suriyeli sığınmacılar

Suriye yönetiminin uyguladığı şiddetten kaçarak Ürdün'deki kamplara ve köylere sığınan Suriyeli aileler, sağlık, barınma, elektrik ve içme suyu bulma gibi birçok konuda sıkıntı yaşıyor.

Sığınmacı aileler, kampta yaşadıkları sorunlarını AA ekibine anlattı. Çöl bölgesindeki Ez-Zateri Mülteci Kampı'nda gıda, elektrik ve su konularında sıkıntılar yaşanıyor. Sadece yüzde 40'ına elektrik verilebilen kamplarda kalan sığınmacılar, sağlık sorunları nedeniyle kampları terk etmek sorunda kalıyor.
    
Maddi imkanı olan Suriyeliler, iki odaya 400 dolar kira öderken, eşlerini, çocuklarını ve ailelerini kaybeden sığınmacılar içecek su bulmakta dahi zorluk çekiyor.
    
Esed'e bağlı güçlerin ağır silahlarla sivil halkın ölümüne sebep olan saldırılarını arttırmasıyla Ürdün sınırına gelen çoğu kadın ve çocuk binlerce Suriyeli, çöl bölgesinde kurulan kampın girişinde kayıt işlemleri için bekliyor.
    
Ailelerini kaybeden kadın ve çocuklar, kamplara kaydolmak için saatlerde bekletiliyor. Eşyaları tek tek aranan Suriyeliler, zemine çakıltaşı dökülmüş ve elektrik verilen az sayıdaki çadırda kalan şanslı sığınmacılardan olmaya çalışıyor.
    
-Acılarını unutamadılar-
    
Kronik astım hastası olan eşi ve kalbinde 2 delik bulunan 11 yaşındaki oğluyla yaşayan Eburraid (44) ise eşi ve oğlunun sağlık durumunun kötüye gitmesinden endişe ettiği için Ramsa kentindeki mülteci kampını terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.
    
Ebu Rifai ise eşi ve işkence sırasında kocasını kaybeden kız kardeşiyle yaşıyor. Rifai'nin eşi, Suriye yönetimi tarafından katledilen iki kardeşinden söz açılıp içinde bulundukları zor şartları hatırlayınca göz yaşlarına hakim olamıyor. İki odadan oluşan eve yaklaşık 400 dolar ödediklerini belirten Rifai, sebze ve meyve fiyatlarının artmasından endişe ettiklerini ve içme suyu bulmakta sıkıntı yaşadıklarını anlattı.
    
-Kefaletle oturum veriliyor-
    
Kafatasında çatlak ve vücudunda kırıklar bulunan Ebu Muhammed (40), Suriye rejimine muhalif olduğu için idama mahkum edilmiş. Ürdünlü birinin kefaleti olmadığı için oturum alamadığını AA muhabirine anlatan Ebu Muhammed, bu nedenle sığınmacılara sunulan yardımlardan tam olarak istifade edemediğini belirtti.
    
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Ürdün'ün Suriyeli sığınmacılara kefil olabilme uygulamasını yasakladığı açıklanmıştı.
    
Ürdün'de daha önce vakıflar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar Suriyeli sığınmacılara kefil olabilirken, alınan kararla bu uygulamaya son verilmişti.
    
-200 bin sığınmacı-
    
Ürdün yönetimi, 1 Mart 2011 tarihinden bu yana yaklaşık 150 bin Suriyelinin ülkeye giriş yaptığını açıklamış, ülkedeki yardım kuruluşları ise günler öncesinde bu sayının 200 bini aştığını savunmuştu.
    
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) Suriye Bölgesel Mülteci Raporu'na göre, her gün yaklaşık 2 bin 200 Suriyelinin sığındığı ülkeye bir günde giriş yapanların sayısı yüzde 77 arttı.
    
Ürdün'de 43 bin 962 kayıtlı, 17 bin 40 kayıt bekleyen sığınmacının yanısıra, kiralık evlerde kalan 15 bin 884 kişi bulunuyor.
    
-Şartlar gittikçe iyileşiyor-
    
Ürdün, sınırdan giriş yapan binlerce Suriyeli sığınmacıyı barındırmakta güçlük çekiyor. Ekonomik sıkıntıları ve 21 milyar dolar borcu bulunan ülkedeki kamplarda elektrik, su, sağlık ve altyapı sorunları hayatı zorlaştırıyor.
    
UNHCR Temsilcisi Andrev Harper, Ez-Zateri kampında hayat şartlarının zorluğundan bahsetmiş, UNHCR Dış İlişkiler Müdürü Ali Bibi de yaptığı açıklamada kampta şartların gittikçe iyileştirildiğini, suyun ve elektriğin arttırılmasıyla altyapının daha iyi duruma geleceğini savunmuştu.
    
Sığınmacı sayısındaki artış, 21 milyar dolardan fazla borcu bulunan ve kaynak sıkıntısı çeken Ürdün için sorun teşkil ediyor. Ürdün Hükümeti'nin, sığınmacıları barındırma, su, eğitim, sağlık ve altyapıyla ilgili birçok sorun yaşadığı belirtiliyor.

AA

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı