İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Uluslararası Libya konferansı başladı

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen uluslararası Libya konferansı, 40'a yakın Dışişleri Bakanı ile çok sayıda uluslararası kuruluştan yetkililerin katılımıyla başladı.

x

Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ederken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Libya'daki geçici Ulusal Konseyin Özel Temsilcisi Mahmud Jabril, Arap Birliği ile Afrika Birliğinden temsilciler de konferansa katılıyor.
        
Konferansta, aralarında Belçika, Bulgaristan, Fransa, Almanya, İtalya, ABD, İspanya, İsveç, Norveç gibi ülkelerin dışişleri bakanları hazır bulunuyor.
        
İngiltere Başbakanı David Cameron'ın konuşmasıyla açılan ve Lancaster House'ta yapılan konferansın başkanlığını İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague yürütüyor. David Cameron bugünkü Libya konferansının üç amacı olduğunu söyleyerek, bunları, BM Güvenlik Konseyinin kararının uygulanmasını sağlamak, Libya'da insani yardıma muhtaç yerlere yardım sağlamak ve Libya halkına geleceğini oluşturması için yardım etmek olarak sıraladı.
        
Konferansta uluslararası toplumun, BM'nin Libya'ya ilişkin kararının uygulanmaya devam etmesi ve sivil nüfusa yönelik şiddetin son bulması mesajlarının verilmesi bekleniyor.
        
Libya'da bundan sonraki siyasi sürecin değerlendirileceği konferansta ayrıca bu ülkede acil ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunulması öngörülüyor.
        
-HAGUE, JABRIL'LE GÖRÜŞTÜ-
        
Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague konferanstan önce Libya'daki geçici Ulusal Konseyin Özel Temsilcisi Mahmud Jabril ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Hague, Jabril ile Libya'daki mevcut siyasi ve insani durumu konuştuklarını ifade ederek, sivillerin korunması yönünde hemfikir olduklarını kaydetti.
        
Hague, Libya konferansından önce yaptığı bir diğer açıklamada da "Libya'nın geleceğini, Libya halkı belirleyecektir" diyerek, ülkede bir an önce ateşkes sağlanmasının önemini vurguladı. Hague, Libya'da işgalci bir gücün olmayacağını ve Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gitmesini istediklerini sözlerine ekledi.
        
Öte yandan Libya Geçici Ulusal Konseyi konferans çerçevesinde basın açıklaması yaparak, Libya'da ulusal bir anayasa oluşturmayı ve ülkenin gelişmesi için bir süreç başlatmayı amaçladıklarını bildirdi.

-ABD DIŞİŞLERİ BAKANI CLINTON: "ULUSLARARASI TOPLUM, KADDAFİ ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMALI"
        
-RUSYA VE ÇİN KONFERANSA KATILMIYOR

        
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, uluslararası toplumun Libya lideri Muammer Kaddafi üzerindeki baskıyı artırması gerektiğini söyledi.
        
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Londra'daki uluslararası Libya konferansında konuşan Clinton, Kaddafi BM kararlarına uymadıkça, bu ülkeye yönelik operasyonun süreceğini ifade etti.
        
Clinton ayrıca, diplomatik ve siyasi baskının Kaddafi'nin gitmesini sağlaması gerektiğini vurguladı.
        
Konferansta, Libya halkına yardım ve uluslararası toplumun Libya'ya ilişkin düzenli istişarelerde bulunması için bir "temas grubunun" oluşturulması teklifi önerildi.
        
Bu arada, Libya'daki operasyona karşı olan Rusya ve Çin konferansa katılmıyor.

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan kritik derbi açıklaması 'Kumpas var'

Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan kritik derbi açıklaması 'Kumpas var'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En çok kazanan meslekler belli oldu

İkinci el araç satışlarında Yargıtay'dan çok önemli karar